عنوان صفحه

۰۹
تیر
کوپلینگ (coupling)
کوپلینگ (coupling)
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • Coupling . تجهیزات دوار . تعمیر کوپلینگ ها . تمیزکاری منظم کوپلینگ . خرابی کوپلینگ ها . خستگی کوپلینگ . شرکت ارتعاش صنعت کویر . عمر کوپلینگ . کوپلینگ ها . کوپلینگ های فلنجی صلب . نابالانسی کوپلینگ . نصب و نگهداری کوپلینگ . نگهداری کوپلینگ ها .

کوپلینگ (coupling)

کوپلینگ (coupling) وسیله ای است که برای اتصال دو شفت به منظور انتقال قدرت

به طور معمول کوپلینگ ها در حین عملکرد به شفت ها اجازه ی جدا شدن نمی دهند گرچه کوپلینگ های محدود کننده ی گشتاور می توانند زمانی که میزان گشتاور از حدی بالاتر برود دچار لغزش و یا جدایی شوند.

کاربردهای کوپلینگ

هدف اولیه ی کوپلینگ ها این است که دو قطعه ی دوار را به هم متصل کنند و در عین حال که اجازه انحرافاتی را به آنها می دهند. با انتخاب، نصب و نگهداری دقیق کوپلینگ ها می توان صرفه جویی زیادی در هزینه نگهداری و زمان خروج از کارکرد به عمل آورد.انواع کوپلینگ

کوپلینگ های شفت در ماشین آلات برای اهداف مختلفی استفاده می شوند که معمول ترین آنها عبارتند از:

فراهم کردن اتصال شفت های دستگاه هایی مانند موتور و ژنراتور که به طور جداگانه ساخته شده اند و همچنین قطع ارتباط در زمان تعمیرات یا جابجایی ها

فراهم کردن امکان نامیزانی شفت ها و ایجاد انعطاف پذیری مکانیکی

کاهش انتقال های ناگهانی از یک شفت به دیگری

محفاظت در برابر اضافه بار

تغییر خواص ارتعاشی تجهیزات دوار

اتصال بخش درایور

انتقال توان از یک انتها به انتهای دیگر(مثال توان انتقال موتور به پمپ در کوپلینگ)

کوپلینگ های فلنجی صلب

کوپلینگ های فلنجی صلب برای بارهای سنگین یا تجهیزات صنعتی طراحی شده اند. این کوپلینگ ها از غلاف های کوتاهی تشکیل شده اند که توسط یک فلنج عمود بر آن تشکیل شده اند. بر روی هر شفت یک کوپلینگ قرار می گیرد و بنابراین دو فلنج رو به روی هم قرار می گیرند. سپس تعدادی پیچ یا پیچ و مهره را می توان در فلنج ها نصب کرد تا کنار هم قرار گیرند. به دلیل اندازه و دوام آنها می توان از واحد های فلنجی برای تراز کردن شفت ها قبل از اتصال آنها به یکدیگر استفاده کرد. کوپلینگ های صلب زمانی به کار می روند که نیاز به تراز دقیق شفت باشد. نامیزانی شفت ها روی عملکرد و همچنین عمر کوپلینگ اثر می گذارد.

 

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید