عنوان صفحه

۲۶
تیر
الکتروموتورهای AC
الکتروموتورهای AC
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • ارتعاش سنجی الکتروموتورها . استقرار CM . الکتروموتور AC (جریان متناوب) . الکتروموتور AC سنکرون . الکتروموتور DC سری . الکتروموتور DC شنت . الکتروموتور DC کمپوند . الکتروموتور DC کمپوند نقصانی . الکتروموتور DC یا جریان مستقیم . الکتروموتورهای AC و الکتروموتور‌های DC . بازرسی فنی . پایش وضعیت . شرکت ارتعاش صنعت کویر .

الکتروموتورهای AC(جریان متناوب):

الکتروموتورهای AC

الکتروموتورهای القایی AC عمومی‌ترین الکتروموتورهایی هستند که بعنوان محرکهای مکانیکی صنعتی و خانگی استفاده می‌شوند. طراحی ساده و مستحکم، قیمت مناسب، هزینه نگهداری پایین و اتصال آسان و کامل به یک منبع تغذیه جریان متناوب AC از امتیازات اصلی یک الکتروموتور القایی AC است. انواع متنوعی از الکتروموتورهای القایی AC در بازار موجود است. الکتروموتورهای مختلف برای کارهای مختلف مناسب اند. با اینکه طراحی الکتروموتورهای القایی AC آسانتر از الکتروموتورهای DC است، ولی کنترل سرعت و گشتاور در انواع مختلف الکتروموتورهای القایی AC نیازمند درکی عمیقتر در طراحی و مشخصات در این نوع الکتروموتورهاست.

الکتروموتور‌های الکتریکی AC

الکتروموتور‌های الکتریکی AC به انواع الکتروموتور سنکرون (Synchronous) و الکتروموتور آسنکرون (Asynchronous) تقسیم می‌شوند؛ که این‌ها نیز دارای انواع می‌باشند:

الکتروموتور AC سنکرون:

در الکترو موتورهای سنکرون هم استاتور و هم روتور سیم پیچی شده است. زمانی که استاتور را به شبکه وصل می‌کنیم، میدان گردان در الکتروموتور بوجود می‌آید که با سرعت سنکرون می‌چرخد. روتور نیز سیم پیچی شده است که توسط منبع DC تغذیه می‌شود. با اتصال جریان DC به روتور؛ روتور مغناطیس ثابت شده و شروع به گردش با میدان دوار استاتور می‌کند. برای راه اندازی الکتروموتور سنکرون، ابتدا روتور را به سرعت سنکرون می‌رسانیم و بعد جریان استاتور را وصل می‌کنیم. در این صورت، قفل مغناطیسی به وجود می‌آید و الکتروموتورموتور پس از قطع محرک اولیه، با سرعت سنکرون می‌چرخد.

نکته ۱:

ماشین سنکرون، ماشینی است که هم بعنوان ژنراتور سنکرون و هم بعنوان الکتروموتور سنکرون می‌تواند به کار رود.

نکته ۲:

از این الکتروموتور برای اصلاح ضریب قدرت در کارخانه‌ها استفاده می‌شود.

به خاطر راه اندازی مشکل الکتروموتور سنکرون موارد استفاده آن محدود است.

چون الکتروموتور سنکرون دور ثابتی دارد در وسایل دقیق که این خصوصیت مورد نیاز است استفاده می‌شود. مانند ساعتهای الکتریکی و گرام و …

کاربرد مهم الکتروموتور سنکرون، برای اصلاح ضریب توان (Cosφ) می‌باشد. در این حالت بر روی محور الکتروموتور سنکرون باری قرار نمی‌گیرد یعنی الکتروموتور بدون بار کار میکند. در این حالت الکتروموتور سنکرون را خازن سنکرون گویند.

 

 

 

 

 

 

 

مزایای الکتروموتور سنکرون:

– این نوع الکتروموتور دارای ضریب قدرت مناسب و قابل تنظیم است.

– این الکتروموتور بازده بسیار بالایی دارد.

– این الکتروموتور در مقابل نوسان ولتاژ حساسیت ندارد.

– امکان بکار بردن این الکتروموتور به طور مستقیم با ولتاژ زیاد وجود دارد.

– با تحریک مناسب هیچگونه قدرت راکتیو مصرف نمیکند و فقط قدرت اکتیو مناسب می‌گیرد.

– از این الکتروموتور میتوان به عنوان مولد قدرت راکتیو برای بالا بردن ضریب قدرت خط استفاده کرد.

معایب الکتروموتور سنکرون:

– یک وسیله راه اندازی اولیه که موتور کمکی و … می‌باشد احتیاج دارد.

– علاوه بر جریان متناوب برای سیم پیچ استاتور، جریان دائم برای قطبهای این الکتروموتور نیز مورد نیاز است در نتیجه قیمت این الکتروموتور را نسبت به موارد مشابه خود بالا می‌برد.

– سرعت ابن الکتروموتور ثابت است در نتیجه قابل تنظیم نیست.

– این الکتروموتور قابلیت تحمل بار اضافه را ندارد (در صورتیکه خیلی زیادتر از حد مجاز به آن بار دهند می‌ایستد و دوباره بایستی آنرا راه اندازی کرد).

 

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید