عنوان صفحه

۱۴
مهر
کاربرد ترموگرافی در ممیزی انرژی
کاربرد ترموگرافی در ممیزی انرژی
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • بازرسی پشت بام و سقف . بازرسی پشت بام و سقف با ترموگرافی . بازرسی سیستمهای گرمایشی کف ساختمان . بازرسی سیستمهای گرمایشی کف ساختمان با ترموگرافی . ترموگرافی . ترموگرافی در ساختمان . شرکت ارتعاش صنعت کویر . صرفه جویی انرژی با ترموگرافی . صرفه جویی در انرژی . کاربرد ترموگرافی در بازرسی ساختمان . کاربرد ترموگرافی در ممیزی انرژی . کپک و پوسیدگی . کپک و پوسیدگی در ساختمان .

کاربرد ترموگرافی در ممیزی انرژی

ترموگرافی یا تصویربرداری حرارتی دیجیتال مادون قرمز یک تست غیرمخرب است که بانامهای ترموگرافی، ترموویژن، حرارت سنجی، گرمانگاری مادون قرمز و غیره شناخته می شود.که در آن امواج مادون قرمز منتشر شده از سطح جسم توسط دتکتور دوربین دریافت شده و پس از پردازش، به صورت یک تصویر دو بعدی به اپراتور نمایش داده می شود. با این تکنیک کلیه اختلاف دماها به صورت یک گراف حرارتی نشان داده شده که امکان آنالیز تصاویر برداشت شده را فراهم می کند.

ترموگرافی کاربردهای فراوانی در بخش صنعت و ساختمان دارد که از جمله در حوزه ساختمان می توان به موارد ذیر اشاره کرد.

۱ – تشخیص نقاطی از ساختمان که در آن تلفات انرژی صورت می گیرد.

۲ – تشخیص نقاط معیوب عایق.

۳ – تشخیص نفوذ رطوبت در داخل و خارج ساختمان.

۴ – تعیین محل پل حرارتی.

۵ – تعیین محل نفوذ آب در سقف

۶ – تشخیص نشتی در لوله های آب گرم.

۷ – تشخیص عیوب احتمالی در ساختمان.

جهت انجام عملیات ترموگرافی در ساختمان با بررسی نتایج به دست آمده از مقادیرمختلف پارامتر قابلیت انتشار، اختصاص مقدار ۰٫۸۵ به این پارامتر نتایج دقیق تری را حاصل نموده است. با این وجود با توجه به تنوع مواد به کار گرفته شده در بخش ساختمان از حیث جنس و ساختار محصولات، عدم تعیین دقیق این پارامتر برای هر کدام از محصولات می تواند موجب اشتباه در تعیین مقدار دقیق دمای یک سطح شود.

کاربرد ترموگرافی در بازرسی ساختمان

یکی از کاربردهای ویژه ترموگرافی، امروزه در بازرسی عیوب ساختمان از نظر احتمال خرابی و آتش سوزی، مدیریت انرژی و نیز آشکارسازی اشکالاتی مانند رطوبت و یا حشرات مزاحم از قبیل موریانه است. امروزه بسیاری از شرکت های بیمه قبل از بیمه نمودن یک ساختمان، گزارش کامل ترموگرافی ساختمان را جزو الزامات قرار داده اند. ساختمان ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: ۱ – خانه های مسکونی ۲ – ساختمان های تجاری و صنعتی.

اما چه انگیزه هایی در ترموگرافی از ساختمان ها وجود دارد. محرک های اصلی برای روی آوری به ترموگرافی در بازرسی ساختمان را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

۱ – صرفه جویی در مصرف انرژی

۲ – ردیابی کپک زدگی و پوسیدگی

۳ – کشف عیوب کلی ساختمان شامل:نفوذ آب- نشتی سقف- خرابی عایق رطوبت- حشرات مانند موریانه.

با توجه به عواملفوق اکنون در ادامه مواردی را که در یک برنامه ترموگرافی می توان آنها را تشخیص داد می پردازیم.

ترموگرافی می تواند مشکلات زیر را آشکار سازد.

۱ – فقدان عایق

۲ – خرابی عایق یا نصب غیر صحیح

۳ – نفوذ آب شامل عایق مرطوب و نشتی آب از سقف.

۴ – تشکیل رطوبت شامل:

تشکیل شبنم (تقطیر بخارآب در نقاط سرد دیوار) – لوله های گل (موریانه) – احتمال کپک و پوسیدگی. ۵ – نفوذ یا خروج هوا ۶ – پل حرارتی اضافی ۷ – نشتی در آب گرم سیستم گرمایشی ۸ – لانه ی حشرات مانند موریانه.

صرفه جویی در انرژی

ترموگرافی می تواند فقدان یا خرابی عایق را در ساختمان مشخص کند. در یک روز گرم در صورتی که مشکلی در سیستم عایقی خانه وجود داشته باشد، گرما از محل های دارای مشکل عبور و از دیوار و سقف به داخل خانه نفوذ می کند لذا نقاط داغ یا سطوح گرمتر بر روی آنها قابل تشخیص است.

بر عکس در یک روز سرد، در صورت وجود چنین ضعف هایی، اگر از بیرون ساختمان، ترموگرافی را انجام دهیم نشتی حرارتی به خوبی قابل ردیابی است.

ترموگرافی همچنین کیفیت عملکرد پنجره ها، درب ها و سایر اجزای ساختمان را در مقابل فرار گرما یا سرما از ساختمان را نشان می دهد. الگوهای مشخص می تواند عایق های مرطوب را آشکار سازد. این عایق های مرطوب علاوه بر کارایی پائین در عایق کاری ساختمان می توانند محل های مناسب برای اسکان حشرات و یا ایجاد کپک و پوسیدگی و خرابی ساختمان را فراهم سازد.

 

 

 

 

کپک و پوسیدگی

یکی از علل اهمیت شناسائی محل های کپک و پوسیدگی، شناسائی خراب شدن مصالح و اجزای تشکیل دهنده ساختمان ها در این محل ها است. مواد تشکیل دهنده اجزای ساختمان در طول زمان لکه دار شده و یا تغییر رنگ داده و در نهایت خراب می شوند. کاغذ و تخته پوسیده در طول زمان تجزیه شده و متلاشی می شوند و پارچه ها از بین می روند. پوسیدگی ممتد و پیش رونده می تواند نشان دهنده محیط های مرطوبی باشد که برای رشد قارچ هایی که می توانند چوب و سازه های دیگر ساختمان را تخریب کنند.

قارچ ها

وقتی پوسیدگی و کپک در داخل ساختمان رشد می کند ممکن است سلامت ساکنان ساختمان را مورد تهدید قرار دهد.

قارچ ها ومحصولات پوسیده، مواد شیمیائی و هاگ را در ساختمان پخش می کند. متخصصین سلامت مشخص کرده اند که بسته به نوع قارچی که در خانه رشد کرده است، مقدار تماس و شرایط بهداشتی، تاثیرات ناشی از این آلودگی می تواند محدوده وسیعی از آلرژی تا بیماری را در بر گیرد.

قارچ برای رشد به سه عامل اساسی دارد:

رطوبت، غذا و دمای مناسب.

رطوبت عامل بسیار مهمی برای رشد قارچ است و با توجه به اینکه تنها عاملی که قابلیت کنترل پذیری خوبی در ساختمان دارد، رطوبت است. روش تشخیص دیوارهای رطوبت زده با ترموگرافی، استفاده از ظرفیت گرمائی بالای آب است. در هنگامیکه گرمایش ساختمان آغاز می شود، نقاط مرطوب مقادیر زیادی انرژی لازم دادرد تا به دمای اتاق برسد. از طرفی رسانلیی این بخش ها بالا رفته و حرارت می تواند به بیرون از ساختمان نفوذ کند. این موضوع تلفات گرمائی ساختمان را نیز به شدن افزایش می دهد.

بازرسی پشت بام و سقف

یکی از کاربردهای ویژه دوربین های ترموگرافی در بازرسی سقف و پشت بام خانه و یا ساختمان های اداری و صنعتی است.این بازرسی به منظور شناسایی عیوب مختلف از جمله مشکلات عایقی، نفوذ رطوبت و ساختار ضعیف حرارتی دارای اهمیت است.یک سقف معولی و استاندارداز چند لایه تشکیل شده است که هر کدام خواص مکانیکی و حرارتی خاص خود را دارا هستند.

نفوذ آب

در صورت نفوذ رطوبت به سقف، پیدا کردن محل دقیق آن بسیار مشکل است زیرا آب در طی نفوذ در لایه های مختلف فوق الذکرچندین بار تغییر مسیر داده و در نهاین محل خروج آب در ساختمان ممکن استفاصله زیادی از محل نفوذ آب در پشت بام داشته باشد. در این حالت دو گزینه وجود دارد: یا تعیین محل دقیق نشتی و رفع آن و یا آب بندی کل سقف برای رفع مشکلات آن، هزینه سنگینی به بار خواهد آورد.در اینجا می توان با استفاده از بازرسی ترموگرافی پشت بام، بخش عمده ای از این مشکلات را آشکار و محل دقیق نشتی را مشخص کرد.

ترموگرافی می تواند به سرعت و دقت نواحی از سقف را که آب در آن نفوذ کرده را شناسایی کند.

این تکنیک بازرسی بر پایه اختلاف زیاد گرمایی آب یا مصالح مرطوب با اجزای دیگر است. این بازرسی حتی در زمستان و آب و هوای سرد با توجه به اختلاف مقاومت حرارتی عایق های خشک و مرطوب قابل اجرا می باشد.در کاربرد تابستانی این روش، حرارت خورشید کل پشت بام را گرم می کندو در هنگام غروب آفتاب سقف شروع به بازپس دادن حرارت گرفته شده می کند.

نواحی که دارای عایق بندی مرطوب هستند، می توانند حرارت روز را تا شش ساعت بعد از این که عایق های خشک حرارت خود را از دست داده اند در خود نگه دارند.

این نواحی در تصویربرداری حرارتی در ساعاتی پس از غروب آفتاب به صورت نقاط داغ دیده می شوند و می توان محل آنها را با اسپری علامت گذاری کرده و در فرصت مناسب نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

بازرسی سیستمهای گرمایشی کف ساختمان

در بسیاری از ساختمان ها به خصوص در حمام از یک سیستم لوله های گرمایشی در کف ساختمان استفاده می شود. این سیستم به طور معمول یک سری لوله هادی جریان آب گرم هستند که در زیر سطح محل مورد نظر نصب می شوند. در اثر مرور زمان دو مشکل اساسی برای این سیستم به وجود می آید: یکی ایجاد رسوب و گرفتگی لوله ها و دیگری پوسیدگی و سوراخ شدن آنها است. در هر دو صورت با استفاده از یک دوربین ترموگرافی و گرفتن یک عکس خوب می توان به راحتی این مشکلات را شناسایی کرد.

لوله های آب گرم

از سوی دیگر با کمک این دوربین ها حتی میتوان لوله های آب گرم را در هر نقطه ای از ساختمان اگر زیاد در عمق قرار نگرفته باشند را به راحتی پیدا کرد و در حین انجام عملیات بازرسی در ساختمان از خسارت زدن به آنها جلوگیری کرد و یا در صورت نشتی آب گرم با استفاده از الگوهای حرارتی به وجود آمده با دقت خوبی محل های نشتی و نفوذ آب گرم را شناسایی و نسبت به رفع مشکل اقدام کرد.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید