عنوان صفحه

۱۳
آبان
کاربرد ترموگرافی در پزشکی
کاربرد ترموگرافی در پزشکی
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • استفاده از ترموگرافی در کنار سایر تست ها . الگوهای حرارتی . اهمیت ترموگرافی . ترموگراف چه چیزی را کشف می کند . ترموگرافی . ترموگرافی چطور کار می کند؟ . ترموگرافی چیست . ترموگرافی کرمان . تست های پیگیری . شرکت ارتعاش صنعت کویر . فرآیند یک ترموگراف . کاربرد ترموگرافی در پزشکی . کاربرد ترموگرافی در تشخیص سرطان سینه .

کاربرد ترموگرافی در پزشکی

ترموگرافی سینه یک تست غیرتهاجمی و بدون درد است که اشعه در آن هیچ دخالتی ندارد. این تست می تواند علائم هشداردهنده اولیه سرطان سینه را کشف و پایش کند. این نوع غربالگری سرطان پستان به طور مشخص برای افراد زیر ۵۰ سال مفید است.

کاربرد ترموگرافی در تشخیص سرطان سینه (ترموگرافی پستان)

دلیل این موضوع این است که ماموگرافی نوع دیگری از غربالگری سرطان سینه، برای این گروه سنی کمتر می تواند مفید باشد.در هر حال، ترموگرافی جانشینی برای ماموگرافی محسوب نمی شود. ماموگرافی همچنان به عنوان گزینه اصلی در غربالگری علائم اولیه سرطان سینه باقی می ماند و میزان کمی از اشعه ایکس برای انجام آن مورد نیاز است.

ترموگرافی چطور کار می کند؟

طریقه عمل ترموگرافی یا تصویربرداری حرارتی به چگونگی رشد سلولهای سرطانی بستگی دارد. وقتی سلولهای سرطانی در تومور رشد می کنند و تکثیر می یابند، جریان خون در آن نواحی بسیار سرعت پیدا می کند. افزایش جریان خون باعث افزایش دمای پوست می شود. این افزایش دما، همان چیزی است که ترموگرافی در صدد کشف آن است.

فرآیند یک ترموگراف:

ترموگرافی سینه یک تست بدنی غیر تهاجمی است که انجام آن به حدود ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد. ترموگرافی در عین حال “غیرفشاری” است. این بدین معنی است که نیرو یا فشاری نظیر آنچه در معاینات ماموگرافی دیده می شود، بر سینه وارد نمی کند. برخی از افراد نگران فشاری هستند که در ماموگرام بر سینه وارد می کند. بنابراین ایده استفاده از ترموگرام را ترجیح می دهند. در هر حال مردم نباید ماموگرام را کنار بگذارند زیرا در حال حاضر استاندارد طلائی غربالگری سرطان سینه محسوب می شود. ترموگرافی از تصویر برداری مادون قرمز دیجیتالی برای کشف تغییرات نامحسوس سینه بر مبنای تقارن استفاده می کند.

این روش به دنبال یافتن ناهنجاری های آشکار در یک سینه در مقایسه با سینه دیگر است. این موضوع استفاده از آن را برای افرادی که تحت ماستکتومی قرار گرفته اند دشوارتر می کند.

ترموگراف چه چیزی را کشف می کند:

برای فهم ترموگراف ضروری است تا دو موضوع را در مورد بافت سرطانی سینه در مقایسه با بافت سینه نرمال بدانیم

. این دو موضوع عبارتند از :

۱ –در بافت سرطانی فعالیت متابولیک بیشتری وجود دارد. (واکنش های بیوشیمی)

۲ – جریان خون در آنها افزایش پیدا می کند.

این جنبه های بافت سرطان سینه منتج از سلول های سرطانی همه آنچه را که آنها برای حفظ و رشد نیاز دارند، انجام می دهد.

و دیگر عارضه جانبی این روند افزایش دمای پوست است. دوربین ها و کامپیوترهای فوق حساس می توانند این افزایش دما را کشف کنند. آنها تصاویر با کیفیت بالائی را ایجاد می کنند.

استفاده از ترموگرافی در کنار سایر تست ها:

ترموگرافی را می توان در کنار دیگر تست ها نظیر غربالگری ماموگرافیک مورد استفاده قرار داد. معمولا وقتی ترموگراف به تنهائی به کار می رود، تصاویر گرفته شده و برای ارزیابی های بعدی مورد استفاده قرار می گیرند. ایده پشت این موضوع این است که یک تست اولیه ترموگرافی که می توان برای جوانان تا سن ۱۸ سال را انجام داد. پایه ای برای بررسی های بعدی فراهم می کند. تست های بعدی را می توان با این آزمایش پایه مقایسه کرد تا مشاهده شود که آیا هیچ تغییر یا ناهنجاری بروز یافته است یا خیر؟ این می تواند بخشی از یک معاینه فیزیکی سالیانه باشد.

تست های پیگیری :

اگر ناهنجاری دمائی کشف شود اقدامات پیگیرانه برای تحقیق بیشتر مورد نیاز است. این می تواند شامل ماموگرام باشد. این پیگیری می تواند همچنین سرطان را از تشخیص خارج کند و همچنین تصاویر حاصله می توانند وجود دیگر بیماریهای سینه را نشان دهد. اگر ناهنجاری هایی وجود داشته باشد، آنها می توانند نشانه ای از وجود موارد زیر باشند.

۱ – سرطان

۲ – بیماری فیبروکیستیک

۳ – عفونت

۴ – بیماری عروقی

پزشک می تواند برنامه دقیقی برای تشخیص و پایش بیشتر بیمار طراحی کند. دکتر در عین حال می تواند این موضوع را بفهمد که آیا به درمان نیاز است یا خیر.

اثربخشی :

افراد نبایند بین ترموگرافی سینه یا ماموگرافی دست به انتخاب بزنند بلکه باید از هر دو روش استفاده کنند. استفاده از هر دو می تواند موثرتر باشد. ترموگرافی سینه در کشف سرطانهای کوچک یا سرطان های عمق بافت پستان کمتر موثر است. استفاده از ترموگرافی، ماموگرافی و معاینه بالینی به عنوان رویکرد چند کیفی شناخته می شود. استفاده از این رویکرد می تواند به شناسائی ۹۵ درصد سرطان ها در مراحل اولیه منجر شود.

فناوری :

تلفیقی از دوربین های مادون قرمز پیجیده و کامپیوترها برای انجام ترموگرافی مورد استفاده قرار میگیرند. تکنیک های تصویربرداری حرارتی یک تصویر مادون قرمز از سینه را ایجاد می کند. این تصویر را می توان در مرحله بعد با کیفیت بالا برای مطالعه پزشک چاپ کرد یا آن را به صورت الکترونیک در اختیار وی قرار داد.

الگوهای حرارتی :

دوربین های مورد استفاده در ترموگرافی سینه، تصویرهای مادون قرمز فوق حساس با کیفیت بالا ارائه می نمایند. این تصاویر الگوهای گرمائی را نشان می دهند و تغییرات دمای پوست و جریان خون را شناسائی می کنند. بسیاری دیگر از انواع فناوری مورد استفاده در تست سرطان سینه به روش های دیگربه کار می روند و الگوهای حرارتی در آنها نقشی ندارند.

زودترین زمان ممکن برای کشف سرطان

ترموگراف امکان کشف سرطان را پیش از دیگر اقدامات موجود فراهم می کند. در مقایسه با دیگر اقدامات پزشکی مورد استفاده در این عرصه، ترموگرافی این امکان را ایجاد می کند که توده های سرطانی یا پیش سرطانی را بتوان تا ۱۰ سال زودتر از دیگر روش ها کشف کرد. اگر سرطان سینه در مرحله اولیه توسط ترموگراف ها مشخص شود این باعث افزایش میزان گزینه های درمانی برای بیمار می شود و در نهایت می تواند به ایجاد دورنمائی مثبت تر منجر شود. در هر حال، ترموگرافی سینه فقط پتانسیل شناسائی علائم هشداردهنده اولیه را دارد. این روش به خودی خود قادر به تشخیص سرطان نیست اما می تواند علائم بالقوه یک مشکل را مشخص کند.

این تست ها شامل موارد زیر هستند :

۱ – ماموگرافی

۲ – اولتراسوند

۳ – اسکن های ام آر آی

۴ – اشعه ایکس

شاخص ریسک حرارتی پستان

عوامل دیگری می توانند برنتایج ترموگرافی سینه تاثیر بگذارند. بنابراین پزشکان از شاخص ریسک حرارتی سینه برای کمک به اطمینان از دقیق تر شدن نتایج استفاده می کنند. که این شامل موارد زیر است:

۱ – سن فرد

۲ – تاریخچه خانوادگی سرطان سینه

۳ – دارو، شامل داروهای پیشگیری از بارداری و قرص های هورمونی

۴ – یائسگی

۵ – در نظر گرفتن اضافه وزن در فرد

 

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید