عنوان صفحه

۲۱
آبان
اساس کار دیگ بخار چیست؟
اساس کار دیگ بخار چیست؟
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • آزمون ترموگرافی . افزایش راندمان دیگ بخار . بویلر . بویلر یا دیگ بخار . ترمو گرافی . دیگ بخار . دیگ بخار لوله آبی . دیگ بخار لوله آتشی . شرکت ارتعاش صنعت . ضخامت سنجی . ضخامت سنجی بویلر . ضخامت سنجی دیگ بخار . کاربرد دیگ بخار در صنایع .

معرفی دیگ بخار

اساس کار دیگ بخار چیست؟ اساس کار دیگ بخار یا بویلر مبتنی بر ویژگیهای مخازن تحت فشار است. دیگ بخار در حقیقت یک مخزن بسته است، که آب داخل آن با استفاده از حرارت ناشی از احتراق سوخت مصرفی دیگ بخار گرم شده و در نهایت به بخار آب با فشار بالا تبدیل می شود.

بخش داخلی دیگ بخار شامل دو قسمت می باشد: طرف آتش و طرف آب

به همه سطوحی که در طرف آتش دیگ بخار قرار دارد سطح گرمائی گفته می شود. همه قسمت های داخلی دیگ بخار که تحت فشار بالا قرار می گیرند از آلیاژهای آهنی ساخته شده است. جنس دیگ های بخار معمولا از دو نوع چدنی و فولادی هستند. دیگ بخار چدنی بدلیل مقاومت کمتر برای تولید بخار کم فشار ساخته می شود. در حال حاضر اکثر دیگ های بخار از جنس فولاد هستند.

کاربرد دیگ بخار در صنایع

برای درک درست از مفهوم دیگ بخار باید ابتدا بدانیم هدف استفاده از دیگ بخار چیست؟ صنایع مختلف دیگ بخار را به چه منظور استفاده می نمایند؟ در صنایع مختلف برای انجام عملیات عادی خود نیاز به حرارت، گرما و انرژی وجود دارد. این عملیات می تواند گرمایش و پخت مواد اولیه، ذوب نمودن یا به حرکت درآوردن باشد. طراحان در فرآیندهای گوناگون با مزیت های استفاده از روش های حرارت دهی غیرمستقیم در مقابل روش های مستقیم واقف هستند.در این میان بخار آب به عنوان سیالی که شکل گاز دارد مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

تمیزکننده بخار

کاربرد دیگر دیگ بخار استفاده از آن به عنوان تمیزکننده بخار می باشد. دستگاه تمیزکننده بخار کاربردهای فراوانی دارد از جمله استفاده در کارواش ها، استفاده در اماکن عمومی برای تمبزکردن سطوج مختلف، استفاده در هتل ها، رستوران ها، فروشگاه ها و همچنین استفاده در کارخانجات برای چربی زدائی. لذا یک دیگ بخار یکیاز اصلی ترین و مهم ترین تجهیزات و ماشین آلات صنعتی است که مورد استفاده کارخانجات مختلف در صنایع غذائی، نساجی، نفت، پتروشیمی، شیمیائی، یونولیت، بتن سازی و …… قرار می گیرد.

انواع دیگ بخار:

با توجه به نوع طراحی بویلرهای بخار اصولا این محصول در دو نوع لوله آبی(واترتیوب) و لوله آتشی(فایرتیوب) طراحی می گردد.

اساس کار دیگ بخار لوله آبی(واترتیوب)

دیگ های لوله آبی از ظروفی به نام درام تشکیل شده اندکه به وسیله لوله به یکدیگروصل می شوند. گاز داغ در اطراف لوله ها جریان دارد و آب درون لوله ها جاری می باشد. در نتیجه آب داخل لوله ها در مجاورت با هوای داغ اطراف لوله، بخار آب تشکیل میدهد. ظرفیت دیگ های لوله آبی را می توان افزایش داد. این یکی از مهم ترین دلایل برتری این نوع دیگ بخار است. یک دیگ لوله آبی با ظرفیت نیم تن در ثانیه، توانائی تولید بخار با فشار ۱۶۰ اتمسفر و دمای ۵۵۰ درجه سانتی گراد را دارد. البته پکیج دیگ های لوله آبی در ابعاد کوچکتر برای استفاده در صنعت نفت و پتروشیمی ساخته می شوند.

اساس کار دیگ بخار لوله آتشی(فایرتیوب)

محفظه احتراق و لوله های بویلر داخل یک محفظه نسبتا بزرگ استوانه ای با قطر زیاد قرار دارد. ساختمان دیگ به گونه ای است که گازهای داغ ناشی از احتراق از داخل لوله ها عبور داده می شود و بدین وسیله به آبی که در خارج از لوله ها قرار دارد، حرارت منتقل می شود. دیگ های لوله آتشی در صنایع مختلف برای مقاصد گرمایش، به صورت دیگ ثابت و دیگ های قابل حمل تولید و به کار می روند.

افزایش راندمان دیگ بخار

در کنار کیفیت و استاندارد باید به راندمان حرارتی دیگ نیز توجه داشت زیرا پائین بودن راندمان باعث بالارفتن مصرف سوخت و هدر رفتن انرژی می شود.
در حال حاضر با در نظر گرفتن آخرین دستاوردهای طراحی و ساخت تجهیزات برای افزایش راندمان، مانند نصب اکونومایزر، نصب توربولاتور و تجهیزات پیش گرمایش هوای ورودی مشعل، تلاش شده تا حد امکان راندمان حرارتی دیگ های بخار افزایش پیدا کند.

 

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید