عنوان صفحه

۳۰
آبان
تست ضخامت سنجی دیگ بخار
تست ضخامت سنجی دیگ بخار
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • افزایش راندمان دیگ بخار . بویلر یا دیگ بخار . تست ضخامت سنجی . تست ضخامت سنجی دیگ بخار . خدمات تخصصی ضخامت سنجی . خدمات ضخامت سنجی . دیگ بخار . روش انجام تست ضخامت سنجی دیگ بخار . شرکت ارتعاش صنعت کویر . ضخامت سنجی . ضخامت سنجی بویلر . ضخامت سنجی دیگ بخار . علت انجام تست ضخامت سنجی دیگ بخار .

تست ضخامت سنجی دیگ بخار

یکی دیگر از تست های مهم تست ضخامت سنجی دیگ بخار است که باید به صورت دوره ای انجام شود. تست دیگ بخار و تست مخازن تحت فشار از اهمیت بالائی برخوردار است که در صورت بی توجهی به آن خسارات و حوادث ناگواری در صنایع، نیروگاه ها، پتروشیمی و بسیاری از کارخانه ها که از دیگ بخار جهت تولید انرژی استفاده می کنند رخ خواهد داد. تست ضخامت سنجی دیگ بخار با استفاده از روش اولتراسونیک و ترانسفورماتورهای صوتی الکترومغناطیسی انجام می شود. این دستگاه سطح قطعه را اسکن کرده و به صورت گراف سطح قطع را نشان میدهد و میزان ضخامت دیواره دیگ و لوله ها را مشخص می کند و در واقع مقیاس اکسید داخلی در لوله های دیگ بخار را اندازه می گیرد. که در صورتی در اندازه استاندارد نباشد از ادامه دیگ بخار جلوگیری می شود. زیرا خطر انفجار وجود دارد.

روش انجام تست ضخامت سنجی دیگ بخار

به علت خطرات احتمالی انفجار و ترکیدگی دیگ های بخار و جلوگیری از خسارات وارده، دیگ های بخار حداقل یک بار در سال بایستی مورد بازرسی فنی قرار گیرند. در پروسه بازرسی فنی دیگ بخار، ابتدا دیگ بخار و ظروف تحت فشار از مدار خارج شده و پس از عملیات آزادسازی، ابتدا تست ضخامت سنجی دیگ بخار انجام می گیرد تا مقاومت قسمت های مختلف دستگاه براساس فشار داخلی سنجیده شود. برای انجام تست ضخامت سنجی دیگ بخار ابتدا نقاط مختلف دیگ بخار را تمیز می کنیم، با یک گریس مخصوص سطح مورد نظر را چرب می کنیم و سپس پراب دستگاه را برای اندازه گیری ضخامت بر روی نقاط مشخص قرار می دهیم تا با دریافت امواج و نمایش آن در مانیتور دستگاه اولتراسونیک میزان ضخامت بخش های مختلف به دست آید.

پس از انجام تست ضخامت سنجی دیگ بخار و تست هیدرواستاتیک دیگ بخار، پس از اطمینان از عملیات فوق، تست گرم شامل بررسی فشار سوئیچ ها، مشعل ها، لول سنج ها و کلیدهای کنترل کننده انجام میگیرد. چنانچه موارد فوق مورد تایید باشد و در مشاهده عینی نیز اشکالی دیده نشود، تائیدیه کتبی (گواهینامه تست هیدرواستاتیک و پلاک مخصوص) صادر می گردد. توضیح اینکه عملیات آماده سازی برای دیگ های بخار فایرتیوب، واترتیوب های بخار اشباع و یا خشک دارای سوپر هیتر می تواند بر عهده کارفرما باشد و یا اینکه پیمانکار انجام دهد و هزینه آن برحسب ظرفیت و نوع دستگاه تایین گردد.

 

علت انجام تست ضخامت سنجی دیگ بخار

با توجه به درجه حرارت بسیار بالا در داخل دیگ بخار و مخازن تحت فشار که در حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد می تواند باعث تشکیل یک نوع خاص از اکسیدآهن شکننده و سخت به نام مگنتیت در داخل و خارج از سطوح لوله دیگ بخار فولادی شود. مقیاس اکسید که تحت تابش طولانی مدت دماهای بسیار بالا ایجاد می شود به عنوان یک عایق حرارتی عمل می کند. در حالیکه مقیاس اکسیدآهن خارجی انتقال گرما به داخل لوله دیگ را محدود می کند و باعث کاهش کارائی دیگ بخار می شود. تجمع اکسید آهن داخلی در دیگ بخار باعث مشکل بالقوه جدی تر است. وجود این لایه اکسید/ضخامت دیوار دیگ در خارج از لوله را می توان با دستگاه اولتراسونیک مبدل دو عنصره متداول اندازه گیری کرد. با انجام تست ضخامت سنجی دیگ بخار در صورتی که رسوبات از اندازه استاندارد بیشتر باشند دستور رسوب زدائی دیگ بخار/دوده زدائی دیگ بخار و یا اسیدشوئی دیگ داده می شود. در صورت انجام تست ضخامت سنجی مجدد و یا از بین رفتن رسوبات و همچنین انجام سایر مواد تست و بازرسی دیگ بخار، صدور گواهی سلامت دیگ بخار توسط شرکت ارتعاش صنعت کویر کرمان، که همگی پرسنل و بازرسان و کارشناسان باتجربه و نامی در این صنعت می باشند، انجام میگیرد.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید