عنوان صفحه

۰۹
آذر
بازرسی جرثقیل
بازرسی جرثقیل
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • استاندارد ASME B30.2 جرثقیل . استاندارد BS466 جرثقیل . استاندارد FEM جرثقیل . انواع جرثقیل های سقفی . بازرسی جرثقیل . بازرسی جرثقیل بازوئی و دیواری . بازرسی جرثقیل دروازه ای . بازرسی جرثقیل سقفی پل دار متحرک . بازرسی فنی دوره ای جرثقیل . بازرسی مونوریل . پروسه بازرسی جرثقیل سقفی . جرثقیل سقفی پل دار چیست . شرکت ارتعاش صنعت کویر .

بازرسی جرثقیل

بازرسی جرثقیل بسیار مهم و اساسی می باشد. بازرسی جرثقیل بایستی به طور منظم و بر طبق اصول ایمنی و استاندارد انجام شود. بازرس فنی جرثقیل تمامی قسمتها و اجزای جرثقیل را از نظر فنی و ایمنی بررسی می کند و اگر جرثقیلی از نظر فنی دارای نقص باشد، کارکرد آن دچار مشکل می شود و از نظر ایمنی و امنیت نیز مشکل دارد و افرادی که در حین کار با آن باشند در معرض خطرات احتمالی قرار می گیرند.

بازرسی در مراحل ساخت

بازرسی در طی ساخت و نصب و کارکرد جرثقیل دارای مراحل زیر می باشد.

۱ – خریدار جرثقیل در جریان کلیه عملیات ساخت جرثقیل قرار می گیرد.

۲ – سازنده جرثقیل موظف می شود کلیه ضوابط استاندارد و رفع عیوب در ساخت جرثقیل را رعایت کند.

۳ – به غیر ازکنترل کیفی از جانب واحد کنترل کیفیت شرکت سازنده جرثقیل، بازرسی توسط شرکت بازرس فنی صورت میگیرد.

بازرسی فنی دوره ای

معمولا بازرسی از جرثقیلها بصورت دوره های یک ساله می باشد. در صورتیکه جرثقیل مورد تایید باشد، گواهی سلامت جرثقیل صادر می شود و در صورتیکه مورد تایید نباشد، در مواردی که ایراد و اشکال دارد به مدت دو یا سه ماهه به کاربر جرثقیل اجازه داده می شود تا به رفع آنها و بازرسی مجدد بعد از مدت دو یا سه ماهه صورت پذیرد و در صورت رفع  ایرادات به طور مناسب، گواهینامه تایید یک ساله صادر میگردد. در مواردی که ایراد و اشکال جرثقیل بیش از حد بوده و استفاده از جرثقیل باعث بروز حادثه و ایجاد خسارات مالی و جانی گردد، بازرس بایستی سریعا اقدام به جلوگیری از استفاده جرثقیل نموده و استفاده مجدد از جرثقیل منوط به رفع ایرادات خواهد گردید.

جرثقیل سقفی پل دار چیست

جرثقیل سقفی پل دار یکی از انواع پرکاربرد جرثقیل در محیط های صنعتی و کارخانه هاست. به طور کلی جرثقیل های سقفی از دو ریل حرکت طولی موازی در طرفین و پل یا دیرک که در این فضا قرار دارد، تشکیل شده است. قسمت بالابری و کالسکه و وینچ جرثقیل در فضای این پل جابجا می شود. اگر پل در یک یا دوطرف روی پایه هایی قرار گیرد، جرثقیل از نوع نیم دروازه ای یا دروازه ای خواهد بود.

استانداردهای بین المللی جرثقیل های سقفی

این استانداردها عبارتند از:

استاندارد BS466

استاندارد FEM

استاندارد ASME B30.2

انواع جرثقیل های سقفی

به طور کلی جرثقیل های سقفی در دو مدل تک پل و دوپل طراحی و ساخته می شوند. که در شکل تک پل حداکثر تناژ بالابری جرثقیل(فاصله بین ریل های حرکت طولی)پایین تر است. تقسیم بندی دیگر جرثقیل های سقفی به صورت رو نشین و آویز است. که براساس محل قرارگیری کلگی حرکت طولی جرثقیل روی ریل های حرکت طولی تعیین میگردد.

به طور کلی چهار مدل از جرثقیلهای سقفی وجود دارد.

الف) جرثقیل سقفی پل دار متحرک

این نوع جرثقیل روی سیستم ریلی که در طول سالن کارخانه تعبیه گردیده، حرکت میکند و حرکتدر سه محور طولی، عرضی و عمودی را ممکن می سازد که معمولا تک پل یا دو پل هستند.

ب) جرثقیل دروازه ای

این نوع جرثقیل از یک محور گردان و بوم تشکیل شده است که کالسکه و سیستم بالابری روی آن حرکت میکند. قسمت گردان میتواند روی یک دکل که روی زمین نصب شده، بگردد که در این صورت میتواند ۳۶۰ درجه چرخش داشته باشد و یا روی بخشی از سازه نصب گردد که معمولا تا ۱۸۰ درجه قابلیت چرخش خواهد داشت.

ج) جرثقیل بازوئی و دیواری

این نوع جرثقیل از یک محور گردان و بوم تشکیل شده لاست که کالسکه و سیستم بالابری روی آن حرکت میکند. قسمت گردان میتواند روی یک دکل که روی زمین نصب شده، بگردد که در این صورت میتواند ۳۶۰ درجه چرخش نماید و یا روی بخشی از سازه نصب گردد که معمولا تا ۱۸۰ درجه قابلیت چرخش خواهد داشت.

د) مونوریل

این نوع از جرثقیل سقفی میتواند کاملا سفارشی ساخته شود و در صورت طراحی صحیح در جانمایی کارخانه، بسیار موثر به کار گرفته شود. در این نوع جرثقیل، قلاب تنها در دو محور عمودی و در راستای دیرک مونوریل حرکت دارد. توصیه نمیشود که بار در محلی به جز زیر دیرک برداشته شود. اگر در جانمایی اولیه کارخانه محل نصب این نوع جرثقیل که عموما در خطوط تولید پیوسته و حمل مواد اولیه و……کاربرد دارد، به درستی طراحی گردد از بروز خسارات و ریسک های پیش رو جلوگیری میشود.

اجزای جرثقیل سقفی

اجزای اصلی جرثقیلهای سقفی به طور کلی شامل موارد ذیل هستند:

۱ – پل یا تیرک جرثقیل: که کالسکه روی آن سوار شده و وزن با را به کلگی ها منتقل میکند.

۲ – کالسکه: مجموعه وینچ، درام، موتورگیربکس، هدایت کننده سیم، لیمیت سوئیچ بار و چرخهای حرکتی عرضی روی این مجموعه قرار دارند که وظیفه بالابری بار بر عهده این جزء است.

۳ – ریل های حرکت طولی پل جرثقیل و حرکت عرضی کالسکه.

۴ – موتورهای حرکت طولی پل و عرضی کالسکه جرثقیل سقفی

۵ – تابلو برق و خطوط انتقال برق

۶ – چرخ ها و ضربه گیرها

۷ – لیمیت سوئیچ ها و قطع کن ها

۸ – ترمزها

۹ – مجموعه قلاب و سیم بکسل و قرقره ها

۱۰ – کلید فرمان و یا ریموت کنترل جرثقیل سقفی

پروسه بازرسی جرثقیل سقفی

پروسه بازرسی جرثقیل سقفی به شرح ذیل می باشد:

۱ – درخواست کارفرما مبنی بر بازرسی فنی و ایمنی جرثقیل سقفی با اعلام تعداد و مشخصات فنی تجهیزات به شرکت بازرس

۲ – پیگیری درخواست کارفرما از طرف کارشناسان شرکت بازرس و اعلام تعرفه های بازرسی و هماهنگی های لازم با نماینده کارفرما.

۳ – تایید تعرفه و یا تنظیم قرارداد از طرف کارفرما و هماهنگی جهت تعیین تاریخ بازرسی جرثقیل

۴ – اعزام کارشناس بازرسی به محل نصب جرثقیل و بررسی، بازدید و تست بار توسط ایشان و تهیه چک لیست های مرتبط با بازرسی جرثقیلهای سقفی

۵ – در صورت عدم وجود مغایرت کلی با آئین نامه جرثقیل ها مصوب وزارت کار کشور، گواهی سلامت و تائیدیه ایمنی جرثقیل سقفی صادر و به کارفرما ارائه خواهد شد و در صورت وجود مغایرت با آئین نامه جرثقیل سقفی، گزارش عدم انطباق جهت رفع عیوب به کارفرما ارائه شده تا وی ظرف مدت یک ماه نسبت به رفع عیوب و درخواست بازرسی مجدد اقدام نماید.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید