عنوان صفحه

۲۱
آذر
مفهوم اولیه ارتعاشات در الکتروموتورها و ژنراتورها
مفهوم اولیه ارتعاشات در الکتروموتورها و ژنراتورها
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • آنالیز ارتعاشات . ارتعاش سنجی . ارتعاش سنجی تجهیزات دوار . ارتعاش صنعت کویر . ارتعاشات چیست . ارتعاشات در الکتروموتورها و ژنراتورها . پایش وضعیت . توصیف ارتعاش . رزونانس یا تشدید . شرکت ارتعاش صنعت کویر . شناسایی عیوب الکتروموتور یا ژنراتور . شناسایی عیوب تجهیزات دوار . لقی مکانیکی . نیروهای تکرار شونده در تجهیزات دوار .

مفاهیم اولیه ارتعاشات در الکتروموتورها و ژنراتورها

مقدمه: عوامل مختلفی در ارتعاشات تجهیزات دوار نقش دارند که از جمله موارد رایج آن میتوان به نامیزانی جرمی، ناهم محوری، خرابی اجزای غلتشی در یاتاقان ها، خرابی چرخ دنده های گیربکس، لقی و … نام برد. از موثرترین روش های حال حاضر، نگهداری و تعمیرات یا همان پایش وضعیت است. که امروزه در تمامی وجوه صنعت بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و با دقیق تر شدن دستگاه ها و سخت افزارها لزوم پردازش به امور ظریف مهندسی همواره پیش روی مهندسان برجسته قرار دارد. که می توان نقش مهمی در استفاده موثر و مفید از منابع، کاهش ضایعات و هزینه ها، افزایش راندمان و بهره وری داشته باشد.

همگونی در کارائی بخش های یک واحد تولیدی به راندمان تولید کمک کرده و برعکس، نقصان در قطعه ای از هر تجهیز به علت عدم پایش وضعیت به کاهش بازده خواهد انجامید.

همانطور که میدانیم یکی از اصلی ترین ابزار پایش وضعیت، آنالیز ارتعاشات است. آنالیز ارتعاشات و مانیتور کردن آنها می تواند یک کار ساده و بدون زحمت باشد. شما می توانید با مانیتورینگ ارتعاشات ماشین آلات و بکارگیری اطلاعات مربوطه به آن در هزینه ها صرفه جویی و پول خود را ذخیره نمائید.

ارتعاشات چیست ؟

بیشتر ما با ارتعاشات آشنا هستیم ارتعاش عبارتست از حرکت به جلو و عقب یک شی، ارتعاش نوسان یک شی است. ما بسیاری از نمونه های ارتعاش را در زندگی روزمره خود را تجربه کرده ایم. آونگ ساده نمونه ای از ارتعاش است. صدای گیتار، ناشی از ارتعاش سیم های آن است. حرکت وسایل نقلیه بر روی زمین خشن و ناصاف ایجاد ارتعاش می کند. فعالیت های جغرافیایی نیز سبب ارتعاشات عظیم مانند زمین لرزه می شود. برای اینکه بتوانیم بگوئیم بعضی چیزها لرزش دارند، راه های مختلفی وجود دارد. می توانیم شی را لمس کنیم و این لرزش ها را احساس کنیم. همچنین می توانیم حرکت های به جلو و عقب ناشی از لرزش را ببینیم. بعضی اوقات لرزش ها ایجاد صدا می کنند که می توانیم بشنویم یا گرمائی که می توانیم حس کنیم. برای اینکه متوجه شوید چگونه لرزش ایجاد صدا و گرما می کند، می توانید انگشت خود را بر روی فرش بکشید. در ماشین آلات صنعتی یک نوع از ارتعاشات وجود دارد که نگران آن هستیم و مورد توجه ماست، ارتعاشات ماشین آلات است.

به عبارت ساده ارتعاشات ماشین آلات، حرکت ساده به جلو و عقب ماشین یا اجزای ماشین است. هر حرکت به جلو یا عقب و یا نوسان اجزای ماشین ها ارتعاش است. ارتعاش ماشین آلات می تواند شکل های مختلفی داشته باشد. یک جزء از ماشین می تواند با دامنه زیاد یا کم، سریع یا آرام، با صدا یا بدون صدا و با گرمای محسوس ارتعاش کند. ارتعاش ماشین ها بعضی اوقات به صورت هدفمند طراحی می شوند و سودمند هستند. به عنوان مثال، می توان از سرندها یا صیقل دهنده های سطوح را نام برد.

در سایر موارد ارتعاشات ماشین ها ناخواسته می باشند و می تواند موجب خرابی دستگاه شود. اغلب دلیل و سبب تمام ارتعاشات الکتروموتورها، یک یا چندمورد از مشکلات زیر می شوند.

نیروهای تکرار شونده

تصور کنید یک قایق در خلیج لنگر انداخته، موجها به کناره قایق ضربه می زند و مادامی که موج ها به همین شکل به قایق ضربه می زنند، طبیعتا تکان های نوسانی قایق را خواهیم داشت. قایق تکان خواهد خورد چرا که موج نیروهایی که براساس یک الگو به طور مرتب تکرار می شود را به قایق وارد می کند. عامل بیشتر ارتعاشات در الکتروموتورها و ژنراتورها نیز نیروهای تکرارشونده است. نیروهای تکرارشونده مشابه انچه گفته شد بر روی اجزای الکتروموتورها و ژنراتورها اتفاق می افتد و سبب ارتعاش ماشین می شود. نیروهای تکرارشونده در الکتروموتورها و ژنراتورها اغلب، معلول گردش اجزای آنها است که آنبالانسی، غیرهم محوری و قطعات فرسوده یا الکتروموتورها و ژنراتورها یی که محرک نامناسب دارند.

لقی مکانیکی

لقی مکانیکی در قطعات  و پایه نصب الکتروموتورها و زنراتورها سبب ارتعاش آنها می شود. اگر قطعات و یا پایه نصب الکتروموتورها و ژنراتورها دچار لقی بشوند ارتعاشات نرمال که در حد قابل قبولی بوده اند ممکن است زیاد و لجام گسیخته شوند.

رزونانس یا تشدید

الکتروموتورها و ژنراتورها اغلب تمایل به نوسان با یک آهنگ خاص دارند. آهنگ نوسانی که هر الکتروموتور و ژنراتور تمایل به نوسان با آن آهنگ دارد آهنگ طبیعی نوسان آن الکتروموتور و ژنراتور خوانده می شود. آهنگ طبیعی نوسان یک ژنراتور و الکتروموتور همان آهنگ طبیعی ارتعاشی است که ترجیح می دهند با آن ارتعاش کنند. زمانی که آنها رها می شوند تا خودش آزادانه ارتعاش کند، تمایل خواهد داشت که با این آهنگ طبیعی نوسان کند. الکتروموتورها و ژنراتورها بیشتر از یک آهنگ طبیعی نوسانی دارند. به عنوان مثال، یک دستگاه که دارای دو جزء با آهنگ های طبیعی نوسانی متفاوت است، حداقل دو آهنگ طبیعی نوسانی مختلف را نشان میدهد. به طور کلی الکتروموتور و ژنراتورهایی که ترکیبات بیشتری دارند آهنگ های طبیعی نوسانی بیشتری هم دارند. چه اتفاقی می افتد اگر نیروهای تکرارشونده الکتروموتور یا ژنراتور با ریتم آهنگ طبیعی نوسانی هل دهند؟ این شرایط باعث بیشتر و بیشتر شدن ارتعاش الکتروموتور یا زنراتور می شود. این نیروی تکرارشونده آنها را به ارتعاش با آهنگ طبیعی خود ترغیب می کند. الکتروموتور یا ژنراتور به شدت و بیش از اندازه ارتعاش خواهد کرد. نه تنها به علت اینکه این نیروها آهنا را به ارتعاش در آهنگی که الکتروموتور یا زنراتور تمایل دارد ترغیب می کنند بلکه بیشتر به علت اینکه برای ارتعاش کمک خارجی دریافت می کند. الکتروموتور یا ژنراتور که به این ترتیب ارتعاش می کنند، رزونانس را تجربه می کنند.

نیروهای تکرارشونده ای که سبب ایجاد رزونانس می شوند، ممکن است کوچک بوده و ناشی از حرکت اجزای سالم آنها باشند، نیروهای تکرارشونده بسیار ملایم نمی توانند سبب ایجاد مشکل شوند، مگر ایجاد رزونانس کنند به هر جهت باید از ایجاد رزونانس پرهیز شود چرا که می تواند سبب خرابی های سریع و شدید شوند.

توصیف ارتعاش

ما می توانیم به وسیله نگاه کردن، حس کردن و شنیدن ارتعاشات ماشین می توانیم به طور کلی و تقریبی در رابطه با شدت ارتعاشات تصمیم گیری کنیم و شدت آنرا حدس بزنیم. ممکن است که بعضی از فرم های خاص ارتعاشی شدید و خشن، بعضی از آنها قابل ملاحظه و بعضی دیگر ناچیز و جزئی باشند. همچنین میتوان یاتاقان ها را لمس کرده و گرمای ناشی از ارتعاش را احساس کرد یا سروصدای آنها را بشنویم و نتیجه بگیریم که اشکالی وجود دارد. توصیف ارتعاشات ماشین بوسیله چیزهای کلی گفته شده غیر دقیق است و بستگی به شخص دارد.

چیزی که به این روش حس می شود ممکن است به نظر یک شخص شدید و به نظر شخص دیگر قابل قبول باشد. این تشخیص های غیر دقیق معمولا غیرقابل اطمینان هستند. برای آنالیز قابل قبول و مطمئن مشکلات ارتعاشی ضروری است که ارتعاشات را به یک روش ثابت و قابل اطمینان آنالیز کنیم. برای آنالیز ارتعاشات به طور دقیق و موثر اصولا باید این آنالیزها بر اساس معیارهای دقیق عددی استوار باشد نه بر توصیفات سطحی.

از معیارهای عددی مهم نشان دهنده ارتعاشات، دامنه و فرکانس هستند. دامنه شدت ارتعاش و فرکانس آهنگ نوسانات ارتعاش را توصیف می کنند. دامنه، فرکانس، شکل موج و طیف در کنار هم وسیله ای را فراهم می کنند که می توان با آن دلایل ارتعاشات را ریشه یابی کرد.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید