عنوان صفحه

۱۲
دی
آلتراسونیک چیست؟
آلتراسونیک چیست؟
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • آلتراسونیک . آلتراسونیک چیست . آلتراسونیک در صنعت . آنالیز جریان . آنالیز جریان الکتریکی . آنالیز جریان الکتریکی چیست . ارتعاش صنعت کویر . امواج مافوق صوت . حسگرهای آلتراسونیک . شرکت ارتعاش صنعت کویر . کاربرد آلتراسونیک . کاربرد آنالیز جریان . کاربردهای آلتراسونیک .

 آلتراسونیک

کلمه آلتراسونیک به معنای مافوق صوت است. محدوده فرکانس شنوائی انسان ۲۰ هرتز تا ۲۰ هزار هرتز است. محدوده فرکانسی امواج مافوق صوت ۴۰ کیلو هرتز تا چندین مگا هرتز می باشد. امواج مافوق صوت، کاربردهای فراوانی از جمله در لیزر، تخلیه الکتریکی برای بهبود خواص سطحی و افزایش نرخ باربرداری، سنجش فاصله، عمق مخزن، شستشوی ظروف آزمایشگاهی، تعیین فشار خون بیمار، همگن کردن مواد مذاب، جوشکاری مواد غیر هم جنس، ریخته گری، فرزکاری سوراخکاری و …. دارد.

کاربردهای آلتراسونیک

یکی از مهم ترین کاربردهای امواج فراصوت در شستشوی آلتراسونیک است. برای این کار، قطعه موردنظر برای شستشو در مایعی که معمولا آب است، غوطه ور می کنند. مایعی که قطعه در آن غوطه ور است با فرکانس و شدت بسیار بالائی به ارتعاش در می آید و این ارتعاشات منجر به مرتعش شدن قطعه درون مایع شده و آلودگی ها را از آن جدا می کند.
همچنین به منظور اتصال قطعات پلاستیکی به فلزات و به طور کلی، جوش و اتصال مواد غیر هم جنس از امواج فراصوت استفاده می شود. در این نوع جوشکاری با قرار دادن قطعات در معرض حرکت ارتعاشی با فرکانس ثابت، حرارت داده می شوند و به هم متصل می شوند ویا به اصطلاح جوش می خورند.

امواج مافوق صوت

جالب است بدانید از امواج مافوق صوت در پزشکی نیز استفاده های فراوانی می شود. از جمله می توان به جراحی توسط چاقوی آلتراسونیک، تخریب سلول های بدخیم، عمل آب مروارید چشم،پیشگیری از پوسیدگی، جرم گیری و عصب کشی دندانها، شکستن سنگ کلیه، مثانه و کبد، برداشتن چربی اضافی بدن(لیپوساکشن)، برداشتن بافت های مرده، مواد خارجی زخم و همچنین استفاده در سونوگرافی اشاره کرد.

حسگرهای آلتراسونیک

برای استفاده از امواج فراصوت از حسگرهایی استفاده می شود که این حسگرها بر اساس محدوده فرکانسی خود به دو دسته صنعتی و غیرصنعتی تقسیم می شوند. حسگرهای فراصوت غیرصنعتی در محدوده فرکانسی ۴۰ کیلو هرتز و حسگرهای صنعتی در حد مگا هرتز هستند. حسگرهای آلتراسونیک معمولا دارای یک فرستنده و یک گیرنده آلتراسونیک هستند.

امواج

امواج فرستاده شده از حسگر پس از برخورد با یک مانع به حسگر برمی گردند و توسط گیرنده حسگر دریافت می شوند. از این طریق و با در نظر گرفتن زمان بازگشت موج و کیفیت امواج بازتابی میتوان به اطلاعاتی راجع به عمق، نوع و سرعت مانع رسید. حسگرهای فراصوت مزیت های فراوانی دارند مانند نویزپذیری کم، استفاده در شرایط نوری مختلف و …. دارند.

امواج فراصوت

امواج فراصوت همانند امواج دیگر خواص شکست، پراش، بازتاب و عبور دارند. این امواج به سه روش مکانیکی، مغناطیسی و الکتریکی ایجاد می شوند.


شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید