عنوان صفحه

۱۴
دی
آنالیز صدا چیست؟
آنالیز صدا چیست؟
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • آلتراسونیک . آلتراسونیک چیست . آنالیز آلتراسونیک چیست . آنالیز صدا . آنالیز صدا چیست؟ . ارتعاش صنعت کویر . امواج آلتراسونیک . انواع نشتی های جریان . تجهیزات الکتریکی . تجهیزات فرآیندی . خرابی تله های بخار . شرکت ارتعاش صنعت کویر . عیو . نشتی از خطوط و مخازن هوای فشرده . نشتی داخل ولوها .

آنالیز صدا

آنالیز صدا چیست؟ علاوه بر امواج آلتراسونیک، امواج صوتی نیز از تجهیزات در حال کار در محیط منتشر می شوند. طیف فرکانسی صدا با کمک یک میکروفون و دستگاه آنالایزر قابل مشاهده است که از جهات بسیاری شبیه طیف ارتعاشات خواهد بود، زیرا با مکانیزم مشابهی ایجاد می شوند. بهترین ابزار برای عیب یابی از طریق صدا، قدرت شنوائی انسان است. زیرا گوش انسان قادر به تشخیص الگوهای پیچیده صوت و تفکیک آنها از یکدیگر و نیزربط دادن آن به انواع خرابی است. در حالیکه برای انجام این کار از طریق آنالایزرها، با مشکلات زیادی روبرو خواهیم بود. برای شنیدن بهتر می توان از گوشی های چک صدا(استتوسکوپ) استفاده کرد.

آنالیز آلتراسونیک چیست؟

گوش انسان می تواند امواج صوتی در محدوده فرکانسی ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز را حس کند. آن بخش از طیف امواج صوتی که دارای فرکانس بالاتر از ۲۰ کیلو هرتز(حد انتهایی شنوایی انسان) می باشند، امواج آلتراسونیک نامیده می شوند.

برخی عیوب

برخی از اشکالات و عیوب در ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی، منجر به ایجاد امواج آلتراسونیک می شوند. این امواج از طریق هوا و یا جسم جامد منتشر می شوند. امواج منتشر شده به کمک دستگاه و سنسورهای مناسب، تشخیص داده شده و با تحلیل ویژگی های آنها، نوع عیب فابل شناسائی است. همچنین با توجه به اینکه با دور شدن از منبع عیب شدت امواج کاهش می یابد، محل عیب با دقت قابل ملاحظه ای تعیین می گردد.

در تجهیزات دوار خرابی بیرینگ های غلتشی-خرابی چرخ دنده ها و …….
در تجهیزات الکتریکی انواع نشتی های جریان(آرک-کورونا-ترکینگ)
در تجهیزات فرآیندی نشتی داخل ولوها-خرابی تله های بخار-نشتی از خطوط و مخازن هوای فشرده-نشتی از مخازن تحت فشار و یا به مخازن تحت خلاء و ……


شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید