عنوان صفحه

۱۷
اسفند
بازرسی مخازن تحت فشار
بازرسی مخازن تحت فشار
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • ارتعاش صنعت کویر . انواع مخازن تحت فشار . ایمنی مخازن تحت فشار . بازرسی انواع دیگ بخار . بازرسی مخازن تحت فشار . تست ضخامت سنجی . تست ضخامت سنجی دیگ بخار . تست مخازن تحت فشار . شرکت ارتعاش صنعت کویر . ضخامت سنجی انواع دیگ بخار . ضخامت سنجی انواع مخازن تحت فشار . ضخامت سنجی مخازن تحت فشار . مهم ترین هدف بازرسی مخازن تحت فشار .

بازرسی مخازن تحت فشار

امروزه به دلیل توسعه در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و نیروگاه ها و ساخت هزاران مخازن تحت فشار در آنها کاربرد دارند، بازرسی مخازن تحت فشار از اهمیت خاصی برخوردار است. برخی از این تجهیزات خیلی پیچیده می باشند و برخی دیگر مثل مخازن اتمسفریک از نظر طراحی نسبتا ساده هستند.

انواع مخازن تحت فشار

گستره وسیعی از انواع مخازن تحت فشار وجود دارد ولی بازرسی آنها تقریبا مشابه هستند. مخازن تحت فشار بسیار خطرناک هستند. در هنگام بهره برداری حاوی مقدار زیادی انرژی ذخیره شده می باشند. که در صورت تخریب می توانند فاجعه بزرگی به وجود آورند.

مهم ترین هدف بازرسی مخازن تحت فشار

بنابراین مهم ترین هدف بازرسی مخازن تحت فشار این است که از ایمن بودن و سلامت مخازن آگاهی لازم را به دست آوریم. عوامل زیادی بر روی این مسئله تاثیر می گذارند، مانند کیفیت طراحی، خزش، خستگی، مقاومت به خوردگی، مهارت سازنده مخزن، صلاحیت بازرسین و…….

اما چگونه می توانیم سلامتی و بی عیب بودن مخازن را تضمین کنیم. شاید بتوان مواردی که سلامتی مخزن را تضمین می کند را به طور خلاصه بیان نمود :

۱-ارزیابی طراحی مخزن توسط یک سازمان مستقل، به طور مثال توسط یک موسسه شخص ثالث.

۲-استفاده از موادی که قابل ردیابی و شناسائی باشند.

۳-به کارگیری تست های غیر مخرب و در صورت لزوم تست های مخرب بر روی نمونه ها.

۴-انجام تست های فشار.

۵-کنترل و بازرسی مناسب و به اندازه کافی در فرآیندهای مختلف تولید مخزن.

بازرسی مخازن تحت فشار

هدف در بازرسی یک مخزن تحت فشار اطمینان از عملکرد صحیح و ایمنی کامل آن در حین سرویس، دقیقا مطابق با درخواست مصرف کننده می باشد. در پروژه های بزرگ سازمان های متعددی از قبیل کارفرما، پیمانکار اصلی، مشاور، بازرس شخص ثالث، پیمانکاران فرعی و….. به ایفای نقش می پردازند.

در این سازمان ها بازرسی و عملیات کنترلی با کیفیت و کمیت متفاوتی صورت می پذیرد ولی می توان گفت هدف در تمام آنها مشترک است. استراتژی کارفرما شامل دو بخش است.

بخش اول، تا حد ممکن حضورشان در مسائل و ریسک های فنی محدود باشد و بخش دوم، ارائه فلوچارتی کهه در آن مسئولیت ها و فعالیت های لایه های مختلف بازرسی و ارتباط آنها مشخص شود.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید