عنوان صفحه

۱۴
خرداد
تاریخچه ترموگرافی
تاریخچه ترموگرافی
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • ارتعاش صنعت کویر . بازرسی سیستمهای گرمایشی کف ساختمان با ترموگرافی . ترموگرافی . ترموگرافی تابلو برق . ترموگرافی تجهیزات دوار . ترموگرافی ترانسفورماتور . ترموگرافی جنوب شرق . ترموگرافی در استان کرمان . ترموگرافی در ساختمان . ترموگرافی کوره . تکنیک بازرسی ترموگرافی چیست . شرکت ارتعاش صنعت کویر . کاربرد ترموگرافی در ممیزی انرژی . کاربرد دوربین ترموگرافی در صنایع مختلف .

تاریخچه ترموگرافی

در نیمه قرن نوزدهم ویلیام هرشل برای اولین بار موفق به تهیه ترموگرام یا عکس حرارتی گردید. اما این پدیده تا مدتها بدون پیشرفت قابل توجهی باقی ماند تا اینکه در سال ۱۸۸۰ میلادی و بعد از آن در سال ۱۸۹۲ میلادی پیشرفت های قابل توجهی در اندازه گیری درجه حرارت توسط تصویربرداری پدید آمد.

جنگ های جهانی اول و دوم

طی جنگ های جهانی اول و دوم استفاده از دانش ترموگرافیک بیشتر منحصر به کاربردهای نظامی و تسلیحاتی بود. در سال ۱۹۶۰ میلادی و پس از دو دهه تحقیق و بررسی مداوم، سرانجام کاربرد عملی و اقتصادی پدیده تصویربرداری حرارتی ظاهر گشت اما در این زمان تهیه یک عکس حرارتی بیشتر از ده دقیقه طول می کشید و به علاوه تصاویر به دست آمده از دقت عمل کافی و کیفیت مطلوبی برخوردار نبودند که این امر تجزیه و تحلیل عکس ها را دشوار می ساخت.

تاریخچه ترموگرافی و واولین سیستم تصویربرداری حرارتی

پس از گذشت ده سال اولین سیستم تصویربرداری حرارتی که از نیتروژن مایع جهت خنک کردن سنسورهای آن استفاده می شد، ابداع گردید. این سیستم که به صورت دوربین نسبتا بزرگی ساخته می شد در حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم وزن داشت.

عکسبرداری حرارتی (مادون قرمز) در سال ۱۹۷۵

در سال ۱۹۷۵ میلادی عکسبرداری حرارتی (مادون قرمز) از نظر تکنولوژی ساخت و تکنیک کاربرد وارد مرحله ای جدید گردید. در این زمان وزن دوربین و متعلقات آن به حدود ۱۵ کیلوگرم کاهش یافت.

دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی

در دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی به کارگیری دتکتورها و سنسورهای بسیار حساس و نیز استفاده از یارانه و قدرت ضبط تصاویر باعث پیشرفت فوق العاده ای در این روش گردید که دوربین های امروزی نیز همچنان ادامه این پیشرفت ها می باشند.

عکسبرداری حرارتی (مادون قرمز)

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید