عنوان صفحه

۲۵
خرداد
دوربین حرارتی(ترموگرافی)
دوربین حرارتی(ترموگرافی)
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • آزمون ترموگرافی تجهیزات دوار . ارتعاش صنعت کویر . امواج مادون قرمز . ترموگرافی . ترموگرافی تابلو برق . ترموگرافی تجهیزات دوار . ترموگرافی تجهیزات دوار در استان کرمان . ترموگرافی ترانس در کرمان . ترموگرافی ترانسفورماتور در کرمان . ترموگرافی در استان کرمان . ترموگرافی کوره در استان کرمان . دوربین حرارتی(ترموگرافی) . شرکت ارتعاش صنعت کویر کرمان . صرفه جویی انرژی با ترموگرافی در کرمان .

دوربین حرارتی(ترموگرافی)

دوربین حرارتی یا ترموویژن ابزاری است برای شناسائی عیوب در نگهداری و تعمیرات مبتنی بر پایش وضعیت، در واقع هر عیبی که خود را با اختلاف دما آشکار می کند به وسیله دوربینهای حرارتی قابل شناسائی می باشد. نحوه کار دوربین های حرارتی به این صورت است که این سیستم ها از تابشی که از خود اجسام ساطع می گردد برای تصویر برداری استفاده می کنند.

ترموگرافی

همانطور که می دانیم اجسام از خود امواج الکترومغناطیسی ساطع میکنند که که طیف پیوسته ای را می پوشاند و طول موج پیک و میزان توان گسیل آن به دمای جسم بستگی دارد و طبق قانون پلانک هر جسمی که دمای آن بالاتر از صفر مطلق یعنی منفی ۲۷۳ درجه سانتیگراد باشد انرژی از خود ساطع می کند.

نحوه کار دوربین ترموگرافی

در طبیعت هر جسمی که دمای آن بالاتر از صفر مطلق یعنی منفی ۲۷۳ درجه سانتیگراد داشته باشد از خود امواج مادون قرمز ساطع می کند. این امواج بسته به ماهیت ساختاری جسم، هندسه جسم، سطح ظاهری جسم و دمای آن با شدت های مختلفی انتشار می یابد که این قدرت انتشار امواج مادون قرمز را با ضریبی به نام ضریب انتشار مشخص میکنند که در هر جسم متفاوت می باشد.

دوربین های ترموگرافی

برخلاف تصور عام که دوربینهای ترموگرافی دما را اندازه گیری میکنند باید گفت این دوربینها امواج مادون قرمز را با توجه به شدت انتشارشان دریافت کرده و بر اساس تنظیمات اپراتور از قبیل دمای محیط، ضریب انتشار، فاصله تا هدف و….. محاسباتی را انجام داده و نتیجه را به صورت دما ارائه می کنند. پس در اولین مرحله باید توجه شود که اگر گاهی دماهای غیرمنطقی در بازرسی ها به دست می آوریم صرفه نظر از وضعیت کالیبراسیون دوربین، ممکن است در تنظیمات آن اشتباهی رخ داده باشد.

 

نکته

نکته دیگر اینکه بر خلاف برخی تصورات که دوربین های ترموگرافی می توانند درون اجسام را ببینند، باید گفت که با توجه به سطح انرژی امواج مادون قرمز در گستره اسپکتروم الکترومغناطیسی، این امواج سطح پایین تری نسبت به امواج مرئی داشته و با مثال ساده، اگر توجه شود که نور از شیشه عبور می کند اما از دیوار نمی تواند عبور کند. حال آنکه امواج مادون قرمز با توجه به سطح انرژی پایین تر از امواج مرئی از هیچ جسم صلب و سختی نمی توانند عبور کنند.

امواج مادون قرمز

تنها تعداد اندکی از مواد هستند که امواج مادون قرمز را از خود عبور می دهند که از جمله آنها میتوان به فلز ژرمانیوم اشاره نمود. در برخی موارد نیاز به مشاهده درون یک باکس یا تابلو برق و …. می باشد. که در این موارد خاص می توان از پنجره های مادون قرمز که از این فلز ساخته می شوند استفاده کرد و با تعبیه کردن این پنجره ها در پوسته و درب جسم مورد نظر درون آنرا با دوربین ترموگرافی مشاهده کرد. در نهایت این دوربین ها با توجه به محدوده طیفی امواج مادون قرمز به سه دسته باند کوتاه، باند متوسط و باند بلند تقسیم بندی نمود. محدوده ۰ تا ۲ میکرومتر باند کوتاه، ۲ تا ۵٫۵ میکرومتر باند متوسط و بعد از آن تا ۱۵ میکرومتر را باند بلند نام برد.

دوربین حرارتی(ترموگرافی)

دوربینهای ترموگرافی تنها قادر به نمایش گراف حرارتی سطوح جامد و مایع هستند و در حالت طبیعی طیف حرارتی گازها با این دوربین ها قابل مشاهده نیستند و برای مشاهده نشتی گازها و طیف حرارتی گازها، باندهای طیفی دوربینها را محدود می کنند و بدین منظور می بایستی از دوربینهای مخصوص شناسائی گازها استفاده نمود.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید