عنوان صفحه

۲۹
خرداد
تفاوت ترمومتر با دوربین ترموگرافی
تفاوت ترمومتر با دوربین ترموگرافی
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • ارتعاش صنعت کویر . انجام ترموگرافی در استان کرمان . بازرسی ترموگرافی تجهیزات الکتریکی در کرمان . بازرسی ترموگرافی در کرمان . ترموگرافی تجهیزات الکتریکی در کرمان . ترموگرافی تجهیزات دوار در کرمان . ترموگرافی ترانس در کرمان . ترموگرافی ترانسفورماتور در کرمان . ترموگرافی در کرمان . ترموگرافی کوره در استان کرمان . ترموگرافی کوره های دوار در کرمان . تفاوت ترمومتر با دوربین ترموگرافی . شرکت ارتعاش صنعت کویر کرمان . ضعف های ترمومتر در مقایسه با دوربین ترموویژن . مقایسه دوربین ترموویژن و ترمومترهای مادون قرمز .

تفاوت ترمومتر با دوربین ترموگرافی

دوربین های ترموویژن یا ترموگرافی که با نام های ترموگراف، حرارت سنج و …. نیز شناخته می شوند. ابزارهای بسیار پرکاربردی در زمینه نگهداری و تعمیرات پیش بینانه به شمار می روند. بالغ بر ۹۵ درصد از عیوب برقی از قبیل اتصالات سست، از بین رفتن عایق ها، رسوب،خرابی قطعات الکتریکی مانند رله ها، کنتاکتورها، فیوزها و بریکرها و بسیاری از عیوب و ایرادات مکانیکی مانند عدم هم محوری، لقی مکانیکی، عیوب بلبرینگ ها، بررسی خوردگی و رسوب در مخازن و لوله ها، شناسائی سطح سیال در مخازن، کاربردهای امنیتی در اماکن و جاده ها از جمله استفاده دوربین های ترموویژن(ترموگرافی) به شمار می روند.

مقایسه دوربین ترموویژن و ترمومترهای مادون قرمز

در مقایسه ترموویژن و ترمومتر همه می دانیم که ترمومترهای مادون قرمز بسیار مطمئن و کارآمدتر هستند و اصولا در اندازه گیری نقطه ای دما در صنایع مختلف نسبتا دقیق می باشند. اما در زمانی که هدف اندازه گیری یک ناحیه باشد، ترمومترها به سادگی دچار خطا شده و ممکن است نقاط معیوب و نیازمند تعمیر از چشمان ما مخفی بماند و این در حالی است که با یک دوربین ترموگرافی نقاط بسیار کوچک و حتی با اختلاف دمای کمتر از ۰٫۱ درجه سانتی گراد نسبت به اطراف قابل مشاهده می باشند.

استفاده از هزاران ترمومتر در یک لحظه

با استفاده از ترمومتر تنها قادر خواهیم بود که یک نقطه را در یک لحظه اندازه گیری نمائیم و این در حالی است که یک دوربین ترموگرافی یک عکس را دریافت نموده، ثبت کرده و قابلیت تحلیل تک تک نقاط دلخواه در یک لحظه در هر تصویر را دارد.

ضعف های ترمومتر در مقایسه با دوربین ترموویژن

کسانی که صرفا فقط با ترمومتر کار کرده باشند شاید در نگاه اول به مقادیری که توسط ترمومتر قرائت می شود اطمینان حاصل کرده و تحلیل های خود را بر اساس آن مقادیر انجام می دهند. حال آنکه اگر در زمینه تحلیل های حرارتی با دید تخصصی تر نگاه کنیم عواملی بر دمای خوانده شده تاثیر گذار خواهند بود. که نمی توان در ترمومتر اثر آنها را اعمال کرد. از این عوامل می توان به موارد زیر اشاره نمود :

۱-تاثیر ضرائب تشعشع مواد مختلف که مهمترین پارامتر در خواندن دمای مختلف تجهیزات می باشد.

۲-تاثیرات دمای محیط و رطوبت اطراف در دمای خوانده شده.

۳-تاثیرات دمای انعکاس داده شده توسط اجسام مجاور به هدف مورد نظر.

۴-تاثیرات فاصله گرمانگار تا هدف.

و همچنین بسیاری از توانائی های تحلیل که توسط دوربین ترموگرافی قابل انجام است که توسط ترمومترها امکان پذیر نمی باشند.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید