عنوان صفحه

۱۴
تیر
زنجیرهای باربرداری و اتصالات آنها
زنجیرهای باربرداری و اتصالات آنها
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • ارتعاش صنعت کویر . بازرسی انواع زنجیر جرثقیل در کرمان . بازرسی جرثقیل چرخ دار در کرمان . بازرسی جرثقیل در استان کرمان . بازرسی جرثقیل در کرمان . بازرسی جرثقیل سقفی آویز در کرمان . بازرسی جرثقیل سقفی پل دار متحرک در کرمان . بازرسی جرثقیل سقفی دو پل در کرمان . بازرسی جرثقیل ھای سقفی در کرمان . بازرسی زنجیر جرثقیل در کرمان . تست بازرسی جرثقیل در کرمان . زمان و شرايط بازرسي زنجير جرثقیل در کرمان . شرکت ارتعاش صنعت کویر .

زنجیرهای باربرداری و اتصالات آنها

زنجیرهای فولادی که معمولا برای بالابردن بارها مورد استفاده قرار می گیرند معمولا از نوع فولاد کم کربن و به طریق جوشکاری مقاومتی ساخته می شوند .

بازرسی زنجیر

برای بازرسی زنجیر بهتر است آنرا از روی جرثقیل پیاده کرده و روی سطح تمیزی قرار داد ، تصمیم مبنی بر پیاده کردن یا نکردن زنجیر از روی دستگاه با بازرسی فنی  مسئول است ، زمان بازرسی زنجیر بستگی به شرایط کار و حرارت محیط دارد .

زمان و شرایط بازرسی زنجیر

در شرایط سخت و تکان های شدید و کار مداوم و حرارت زیاد مانند ذوب و ریخته گری فلزات زنجیرها بایستی هر شش ماه یکبار مورد بازرسی قرار گیرند ، دوره بازرسی سایر زنجیرها می بایستی هر سال یک بار باشد .عیوب و خرابی های زنجیر بطور کلی عبارتند از جوش معیوب ، ترک خوردگی ، شکستگی ، سائیدگی ، کشیدگی ، پیچ و تاب و گره خوردگی و زنگ زدگی .

ترکهای جوش

ترکهای جوش ناشی از خستگی بیشتر بر روی جوش های کم نفوذ و در قسمت داخل حلقه های زنجیر که در معرض اصطکاک قراردارد ایجاد و اکثرا با چشم مشخص می گردد ، بنابراین در هر بازرسی بایستی به قسمت های داخل زنجیر بیشتر توجه گردد.

بازرسی زنجیر

سرویس های بحرانی و حساس

در سرویس های بحرانی و حساس ، ترک خوردگی و شکستگی را می توان با کمک رنگهای نافذ با پودر مغناطیسی مشخص و پیدا نمود .شکستگی حلقه زنجیر اکثرا به علت محیط کار بسیار سرد و سختی زیاد فلز بویژه در زنجیرهای فولادی که سختی آنها بیش از ۳۷۵ برینل باشد و یا چنانچه در اثر کار زیاد سخت شده باشند ، ایجاد می گردد .

جلوگیری از شکستگی

برای جلوگیری از شکستگی ، این نوع زنجیرها را بایستی در کارگاه مجهز به وسیله بازپخت سختی شان را به حد ۳۰۰ تا ۳۵۰ برینل کاهش داد .سائیدگی زنجیر که اکثرا از داخل و بین دانه ها ایجاد می شود نباید از مقدار معینی که سازنده تعیین می کند بیشتر شود ، این مقدار برای زنجیرهای فولادی کم کربن تقریبا ۰٫۵ میلیمتر در هر ۲۵ میلیمتر قطر می باشد.

سائیدگی زنجیر

در این حد سائیدگی تقریبا ۱۵ درصد از قدرت زنجیر کم می شود ، بار بیش از ظرفیت و یا گیر کردن زنجیر زیر بار و وارد آمدن فشار زیاد باعث کشیدگی دانه های زنجیر می شود ، این کشیدگی و ازدیاد طول در جرثقیل های دستی حائز اهمیت است .

دانه های زنجیر

در این نوع جرثقیلها دانه های زنجیر در محل مخصوص خود بر روی قرقره ها جای گرفته و آنها را به گردش در می آورد ، اگر دانه ها کشیده شوند این عمل انجام نمی شود و قرقره ها کار نمی کند و بایستی زنجیر تعویض شود.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید