عنوان صفحه

۲۶
مرداد
کاربرد لرزه گیر در موتورخانه
کاربرد لرزه گیر در موتورخانه
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • ارتعاش صنعت کویر کرمان . استفاده از لرزه گیر در صنایع مختلف . تفاوت میان لرزه گیر و ضربه گیر . شرکت ارتعاش صنعت کویر کرمان . کاربرد ضربه گیر در صنعت . کاربرد لرزه گیر در صنایع . کاربرد لرزه گیر در موتورخانه . لرزه گیر های آکاردئونی . لرزه گیر های خرطومی . لرزه گیر های فلزی . لرزه گیر های لاستیکی . موارد استفاده از لرزه گیر . موارد مورد استفاده از ضربه گیر .

کاربرد لرزه گیر در موتورخانه

علت به وجود آمدن لرزش و ارتعاش در موتورخانه :  اقلامی داخل موتورخانه وجود دارد که دارای حرکات دورانی و یا رفت و برگشتی می باشند که بر روی سیالات فرآیندهایی انجام می دهند. نمونه ای از این موارد پمپ ها، چیلرها، کمپرسورها و … می باشند که با حرکات خود در راستای انجام فرآیند همواره ارتعاش و لرزش تولید می کنند .به عنوان مثال پمپ ها در داخل هر موتورخانه و یا سیستم پایپینگی وجود دارند که وظیفه اصلی آن ها افزایش فشار سیال می باشد. منبع ارتعاش و لرزش، دستگاه های فوق الذکر می باشد که بایستی ارتعاش آنها مهار شود و در این بابت توجه به مورد زیر مهم می باشد.

به طور کلی انواع لرزه گیر ها را می شود به سه دستۀ زیر تقسیم بندی کرد :

لاستیکی

آکاردئونی

خرطومی-فلزی

 لرزه گیر های لاستیکی :

مهم ترین کاربردی که از لرزه گیر های لاستیکی می شود، جهت حذف و یا کاهش شوک های ناگهانی داخلی در خطوط لوله بوده و همچنین جهت جذب ارتعاشات و کاهش سر و صداهای خطوط لوله نیز مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین از ضد ارتعاشات لاستیکی می توان به منظور جذب ارتعاشات دمایی انبساط و انقباض در خط لوله بهره برد از لرزه گیر های لاستیکی اغلب موارد در صنایع مربوط به تهویه هوا، فرایندهای برودتی و حرارتی، خطوط لوله، طراحی های صنعت آب و فاضلاب، نیروگاه ھای برق و … استفاده می شود.

لرزه گیر های آکاردئونی :

اتصالات آکاردئونی نیز می توانند به مانند لرزه گیر در سیستم های فرایندی مورد استفاده قرار بگیرد. این اتصالات بسته به نوع طراحی می تواند موجب کاهش ارتعاشات زاویه ای، محوری و همچنین جانبی در خطوط لوله شود. از جمله مزیت های ضد ارتعاشات آکاردئونی مقاومت بالا در برابر دماها و فشارهای بالاست.

در طراحی اتصالات آکاردئونی می توان از پره ها و طراحی های متفاوتی بهره برد. برای نصب این اتصالات نیز اغلب از فلنج و پیچ و مهره استفاده می شود.

لرزه گیر های خرطومی-فلزی :

در طراحی خطوط لوله علاوه بر استفاده از انواع لرزه گیر های آکاردئونی و یا لاستیکی، همچنین می توان از لوله های خرطومی فلزی بهره برد. استفاده از خطوط لوله خرطومی، به خاطر انعطاف بالای آنها امروزه بیشتر مورد توجه است. از مزیت های مهم لوله های خرطومی این است که می توان از آن ها به صورت مستقیم، وی شکل و یا زوایای دیگر بهره برد. نکتۀ دیگری که دربارۀ خطوط لولۀ خرطومی وجود دارد، این است که خودشان در کاهش میزان لرزشهای سیستم مؤثر بوده و به همین جهت، برای حذف لرزش ها و کاهش ارتعاشات سیستم دیگر نیازی به تجهیزات تقویت کننده و پشتیبان نخواهد بود. به این خاطر، استفاده از لوله های خرطومی – فلزی منجر به کاهش فضای مورد نیاز برای نصب خط لوله نیز می گردد.

آیا تفاوتی میان لرزه گیر و ضربه گیر وجود دارد؟

در خیلی از موارد پیش آمده است که در اسم و بیان نیاز بین لرزه گیر و ضربه گیر اشتباهاتی رخ می دهد. در صورتی که برای کاهش لرزش دستگاه می بایست از ضربه گیر استفاده کرد و برای مهار لرزش لوله ها می بایست از لرزه گیر استفاده نمود . ضربه گیرها انواع مختلفی دارند که یکی از رایج ترین آن ها و کم هزینه ترین آن ها به عنوان لاستیک های ضربه گیر منجیت دار شناخته می شوند که لاستیکی منجیت دار می باشند و در زیر دستگاه مانند پمپ قرار می گیرد و موجب کاهش ارتعاش می شوند.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید