عنوان صفحه

۱۵
شهریور
اشعه مادون قرمز
اشعه مادون قرمز
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • آزمون ترموگرافی تجهیزات دوار . آزمون ترموگرافی در کرمان . ارتعاش صنعت کویر کرمان . اشعه مادون قرمز چیست؟ . انجام بازرسی ترموگرافی در کرمان . انجام ترموگرافی در کرمان . اهمیت ترموگرافی در صنعت . بازرسی سیستمهای گرمایشی کف ساختمان با ترموگرافی . ترموگرافی و اشعه مادون قرمز چیست . ترموگرافی و کاربرد آن در صنعت . تست های ترموگرافی در کرمان . حساسیت حرارتی در دوربین ترموگرافی . خرید دوربین ترموگرافی در کرمان . دوربین حرارتی(ترموگرافی) . شرکت ارتعاش صنعت کویر کرمان . نحوه کار دوربین ترموگرافی .

اشعه مادون قرمز

اشعه مادون قرمز، آن قسمت از تشعشعات الکترومغناطیس هستند که طول موج بیشتری از نور مرئی دارند و دقیقا در کنار طیف قرمز مرئی قرار می گیرند.گرمایی که ما از خورشید یا از یک محیط گرم احساس می کنیم، همان تشعشعات مادون قرمز یا به عبارتی انرژی گرمایی است. حتی بدن انسان و یخ هم از خود انرژی گرمایی ساطع می کنند. انتشار گرما باعث آشکار شدن اجسام در تصاویر مادون قرمز می شود.

دسته ای از دوربین ها با استفاده از این تکنولوژی امکان دریافت و پردازش تصاویر در تاریکی مطلق را میسر می سازند. کیفیت تصاویر بستگی به کیفیت و تعداد سنسورهای مادون قرمز استفاده شده در دوربین  و همچنین برند دوربین مورد استفاده نیز دارد. فاصله اجسام با دوربین، به طور مستقیم در کیفیت تصاویر تأثیرگذار است. هرچه فاصله سوژه از دوربین بیشتر باشد، امکان تشخیص آن توسط دوربین سخت تر می شود.

برای دوربین های با کاربرد بیرون از ساختمان (Outdoor Cameras) قابلیت تشخیص اجسام در تاریکی مطلق و تا فاصله دورتر اهمیت بیشتری پیدا می کند. به طوری که در بعضی از دوربین ها قابلیت دریافت تصاویر در تاریکی، تا شعاع ۵٠ متری وجود دارد که با پیشرفت تکنولوژی روزبه روز بر این مقدار افزوده می شود. علاوه بر آن، امکان تشخیص حرکت سوژه و ارسال هشدار امنیتی از دیگر ویژگی های این دست دوربین ها است.

 

نحوه کار دوربین ترموگرافی

در این دستگاه قطعه ای وجود دارد به نام دتکتور ، دتکتور به معنی آشکار ساز یعنی قطعه ای که امواج مادون قرمز دریافتی را برای ما در قالب تصویر حرارتی آشکار می کند . همچنین این دوربین دارای یک لنز از جنس ژرمانیوم است. دلیل استفاده از فلز ژرمانیوم، به این خاطر است که از محدود موادی است که امواج مادون قرمز را از خود عبور می دهد . هر جسمی که دمایی بالاتر از صفرمطلق(منفی ۲۷۳ درجه سانتیگراد)  داشته باشد از خودش امواج مادون قرمز منتشر می کند.

اشعه مادون قرمز و انسان

بدن انسان با دمایی در حدود ۳۷ درجه سانتی گراد، امواج مادون قرمز از خود ساطع کرده و دوربین های ترموگرافی این امواج را دریافت و به صورت عکس حرارتی به ما نشان می دهند. اساس کار این دوربین ها بر پایه اختلاف حرارتی است و همچنین اختلاف دما در سطح بدن باعث می شود تا یک تصویر حرارتی بوجود آید. (طیف های رنگی که در عکسهای حرارتی مشاهده می کنیم)افزایش یا کاهش مقدار انرژی متصاعد شده از آن جسم را به ما نشان می دهد . و با توجه به حساسیت حرارتی در دوربین ترموگرافی می توانیم محل مورد نظر را ببینیم.

حساسیت حرارتی در دوربین ترموگرافی

حساسیت حرارتی در دوربین ترموگرافی مخصوص استفاده در پزشکی تا ۰٫۰۲۵ درجه سانتیگراد هم رسیده است (حساسیت درجه حرارتی) در سرطان به علت رشد سریع سلولها و گردش خون بیشتر در آن عضو باعث افزایش درجه حرارت عضو می گردد در نتیجه این حرارت به سطح پوست رسیده و می توان وجود مشکل را تشخیص داد و برای بررسی و شناخت مراحل بعدی را اقدام نمود.  با توجه به اینکه رنگ سرخ طولانی ترین طول موج را دارد، تابش فروسرخ یا مادون قرمز دارای طول موجی بین تقریباً ۷۵۰ نانومتر و ۱ میلی متر است و از سه نوع فرآیند مغناطیسی برای ارسال داده های خود استفاده می کند.

نکته

با توجه به سهم امواج مادون قرمز از طیف رنگها، استفاده های کاربردی زیادی را می توان برای این امواج نام برد از جمله یافتن مقصد و رهگیری .طیف بینی و پیش بینی وضعیت هوا short area، استفاده در موارد نظامی، تنظیم دما از راه دور، استفاده در بی سیمها برای ارتباطات و ……

همچنین این اشعه در تنظیم درجه حرارت جوّ زمین نقش بسیار مهمّی ایفا می کند. از این اشعه برای درمان برخی از بیماریها استفاده می شود. انواع خاصّی از لامپهای مادون قرمز برای درمان دردهای ماهیچه ای و مفصلی، خصوصاً دردهای قسمت پشت بدن، مورد استفاده قرار می گیرند. موشکها و سایر سلاحهای پرتابی را به کمک اشعه مادون قرمز کنترل و هدایت می کنند. ساختمان مولکولی اجسام نیز به کمک این اشعه مورد بررسی قرار می گیرد. ناخالصی های موجود در مواد نیز توسط همین اشعه شناسایی می شود.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید