عنوان صفحه

۱۸
آبان
بالانس استاتیک و دینامیک کارگاهی و در محل
بالانس استاتیک و دینامیک کارگاهی و در محل
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • ارتعاش سنجی و بالانس در محل کرمان . ارتعاش صنعت کویر کرمان . بالانس استاتیک و دینامیک کارگاهی و در محل . بالانس استاتیکی(تک صفخه ای) در کرمان . بالانس در چه فرکانسی انجام می شود؟ . بالانس دینامیک(دو صفحه ای) در کرمان . بالانس روتور در کرمان . بالانس کوپلی(سه صفحه ای) در کرمان . بالانس ماشین های یاتاقان سخت . بالانس ماشین های یاتاقان نرم . دلایل اصلی نابالانس شدن یک روتور . شرکت ارتعاش صنعت کویر کرمان . مهم ترین دلایل ارتعاشات اضافی . نابالانسی چه زمانی رخ می دهد .

بالانس استاتیک و دینامیک کارگاهی و در محل

یکی از ضروری ترین ملزومات استفاده از ایمپلر یا پروانه ها، داشتن دانش بالانس و  آنالیز ارتعاشات آنها می باشد. وجود ارتعاشات در یک جسم دوار مساوی با کاهش عمر یاتاقانها در دستگاه مورد نظر و همچنین ایجاد سروصدا می باشد.

مهم ترین دلایل ارتعاشات اضافی

ارتعاشات اضافی در یک پروانه می تواند دلایلی بسیاری داشته باشد که یکی از مهمترین دلایل آن را می توان وجود نابالانسی دانست. تیم بالانس شرکت ارتعاش صنعت کویر کرمان با بهره گیری از دستگاه بالانس پرتابل، دستگاه سانتریفیوژ را با دقتی بسیار بالا، بالانس کرده و گواهی مربوط به بالانس پروانه را در محل صادر می نماید. اگر روتور صُلب فرض شود نابالانسی های موجود در روتور را می توان با انتخاب دو صفحه جدا از هم، از بین برد.

انواع روش های بالانس:

بالانس استاتیکی(تک صفخه ای)
بالانس دینامیک(دو صفحه ای)
بالانس کوپلی(سه صفحه ای)

بنابراین برای بالانس این نوع از روتورها از روش های بالانس روتورهای انعطاف پذیر استفاده می شود. دو نوع اصلی یاتاقان سخت و نرم وجود دارد. تفاوت بین آنها در سیستم تعلیق آنهاست، نه در یاتاقانهای استفاده شده.

بالانس در چه فرکانسی انجام می شود؟

در ماشین های یاتاقان سخت ، بالانس در فرکانس پایین تر از فرکانس رزونانس ماشین انجام می شود. در ماشین های یاتاقان نرم ، بالانس در فرکانس بالاتر از فرکانس رزونانس ماشین انجام می شود. هر دو نوع از ماشین ها دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. ماشین های یاتاقان سخت در بازه های وزنی زیادی می توانند استفاده شوند ، زیرا در این ماشین ها از سنسورهای اندازه گیری نیرو استفاده می شود و تنها نیاز به یک بار کالیبراسیون در طول زمان کارکرد دارند. فقط پنج ابعاد هندسی نیاز است تا به ماشین داده شود تا ماشین آماده کار شود. بنابراین، با توجه به مطالب گفته شده این نوع ماشین ها برای مصارف تولیدی خوب می باشند زیرا نیاز به کالیبراسیون ندارند و در بازه های وزنی بیشتری کار می کنند.(یک بار برای همیشه کالیبره می شوند.)

بالانس استاتیک و بالانس دینامیک و بالانس کوپلی

کالیبراسیون برای روتورها

در دستگاه های یاتاقان نرم وزن روتور نصب شده برای بالانس روی رفتار آن تاثیر می گذارد. بنابراین در این نوع یاتاقانها نیاز به کالیبراسیون جداگانه برای هر روتور احساس می شود. این ماشین ها دارای حساسیت بیشتر می باشند و بالانس بهتری را نتیجه می دهند. سنسور ارتعاشی برای اندازه گیری روی یاتاقان ها نصب می شود برای ماشین های یاتاقان نرم از سنسور سرعت استفاده میشود. در این نوع سنسور نسبت به سرعت روتور ولتاژ معینی تولید می شود.

استفاده از شتاب سنج

از شتاب سنج نیز می توان برای اندازه گیری ارتعاشات استفاده کرد. فتوسل، سنسوری می باشد که برای اندازه گیری سرعت دورانی روتور از آن استفاده می شود. کالیبراسیون با استفاده از اضافه کردن وزنه آزمایشی در زاویه ای معلوم و اندازه گیری بردار های ارتعاشاتی انجام می شود. در واقع در عمل کالیبراسیون بردار اندازه گیری شده متاثر از اثر وزنه آزمایشی و نابالانسی موجود در روتور می باشد که با بدست آوردن بردارهای مربوط به نابالانسی یعنی اندازه گیری ارتعاشات بدون نصب وزنه آزمایشی می توان وزنه های اصلاحی را محاسبه کرد. نابالانسی عبارت است از توزیع غیر یکنواخت جرم حول محور تقارن روتور.

نابالانسی بدین صورت تعریف شده است:

وضعیتی در روتور که در اثر انتقال ارتعاشات حاصل از نیروهای گریز از مرکز به بیرینگها، ایجاد می شود. تصحیح این توزیع نابرابر جرم در روتور را بالانسینگ می گوییم.

در حقیقت بالانسینگ خطاهای ناشی از ساخت معیوب را پوشش می دهد. دلایل اصلی نابالانس شدن یک روتور در حین ساخت چهار مورد زیر می باشند:

۱-مواد جرم مخصوص یکسانی ندارند.

۲-سوراخ ها بدرستی به موازات مرکز تراشیده نشده اند.

۳-نقص هایی که در هنگام ماشین کاری دورانی یا متقارن بوجود می آید.

۴-خطاهای مونتاژ کردن.

همچنین به دلایل زیر نابالانسی میتواند زمانی که ماشین بصورت عادی کار میکند نیز بوجود بیاید:

۱-انباشت و رسوب غیر منتظره مواد در پروانه پمپ یا فن .

۲-خوردگی و یا کنده شدن پره ها .

۳-اغتشاش حرارتی روتور در اثر اختلاف دمای بوجود آمده در حین کار.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید