عنوان صفحه

۲۲
آبان
تست التراسونیک
تست التراسونیک
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • اجزاء سیستم تست التراسونیک . ارتعاش صنعت کویر . ارتعاش صنعت کویر کرمان . استفاده از آزمون التراسونیک در کرمان . امواج صوتی موجود در آزمون التراسونیک . بازرسی های التراسونیک از خطوط لوله ها و مخازن تحت فشار و ... . تست التراسونیک (UT) تست غیر مخرب در کرمان . تست التراسونیک جهت کنترل کیفیت تجهیزات صنعتی . تست التراسونیک چیست . تست التراسونیک در کرمان . تشخیص عیوب در صنایع مختلف به کمک تست التراسونیک . شرکت ارتعاش صنعت کویر کرمان . کدام عیوب با تست التراسونیک ردیابی می شوند . مزیت هاي اصلی تست التراسونیک . میزان انرژي منعکس شده در تست التراسونیک .

تست التراسونیک (UT) نیز یکی دیگر از روشهای تست  غیر مخرب (NDT) می باشد که در آن امواج صوتی با فرکانس بالادر رنج مگا هرتز به داخل ماده ی مورد آزمایش وارد می شوند و عیوب داخلی را ردیابی می کنند. امواج صوتی همراه با مقداری کاهش انرژی در اثر پدیده ی ترقیق صوت، در داخل مواد حرکت می کنند و از مرزها منعکس می شوند در اثر کاربردها، موج منعکس شده برای تشخیص وجود و محل عیب و ارزیابی های کمی،ردیابی و آنالیز می شود.

امواج تست

میزان انعکاس به طور گسترده ای به شرایط فیزیکی ماده ی طرف دیگر سطح مرزی و شرایط فیزیکی مخصوص ماده ی اولیه بستگی دارد. امواج صوتی تقریبا به طور کامل در سطح مرزی فلز – هوا منعکس می شوند، به صورت جزئی در سطح مرزی فلز مایع یا فلز جامد انعکاس پیدا می کنند. میزان انرزی منعکس شده به صورت اصلی به خواص معین ماده بستگی دارد.

کدام عیوب با تست التراسونیک ردیابی می شوند؟

عیوبی شبیه به ترکها، حفره های انقباضی، عدم نفوذ، حفره های عمیق و عیوب پیوندی که مثل سطح تماس فلز و گاز عمل می کنند را می توان به راحتی توسط این روش ردیابی کرد. ناخالصی ها و سایر ناپیوستگی های فلز را هم میتوان توسط انعکاس جزئی و پدیده تفرق موج التراسونیک ردیابی و پیدا کرد این روش دارای کاربردهای فراوانی می باشد مثل مشخص کردن خواص پیوند، اندازه گیری ضخامت قطعات، اندازه گیری خوردگی و تخمین خواص فیزیکی (NDT) مرسوم ماده مثل ریز ساختار،اندازه ی دانه و ثابتهای الاستیکی. تست التراسونیک بیشتر در رنج فرکانس بین ۱-۲۵ مگاهرتز انجام می گیرد.

سیستم تست شامل موارد زیر می باشد:

یک ردیاب عیوب که دارای یک مدار جارو کننده، تولید کننده ی پالس، ساعت و یک لوله اشعه کاتدی می باشد.

یک فرستنده (پروب) شامل یک کریستال پیزوالکتریک که در اثر اعمال ولتاژ متناوب به آن امواج مافوق صوت منتشر می کند.

یک کوپلنت (مایع واسط) برای انتقال انرژی امواج مافوق صوت به داخل ماده تحت آزمایش.

از مزیتهای اصلی تست التراسونیک در مقایسه با سایر روشهای (NDT) می توان موارد زیر را نام برد :

۱ قدرت نفوذ بالا که امکان تست قطعات با ضخامت های بالا در حدود ۵ متر را می دهد.

۲ حساسیت بالا که اجازه ردیابی عیوب خیلی کوچک را می دهد.

۳ دقت بالاتر در تعیین محل عیوب داخلی، تعیین اندازه و جهت عیب همچنین شکل و ماهیت آن.

۴ برای تست کردن فقط نیاز به دسترسی به یک طرف قطعه می باشد.

۵ مناسب برای اتوماتیک کردن، اسکن سریع، پایش محصول به صورت (On Line) کنترل پروسه و امکان ثبت دائمی نتایج.

۶ قابلیت اسکن حجمی اجسام، جوشها، سازه ها و ….

کدام عیوب با تست التراسونیک ردیابی می شوند؟

تست التراسونیک (UT)  برای کنترل کیفیت و بازرسی مواد در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. بازرسی های التراسونیک در هنگام سرویس شامل اقدامات احتیاطی برای پیدا کردن عوامل تحدید کننده در محورهای گردنده چرخهای قطار، غلتکهای آسیاب، تجهیزات نقلیه زیر زمینی، تجهیزات معدن، خطوط لوله در پروژه های شیمیایی و هسته ای، دیگ های بخار، مخازن تحت فشار، جوش نازل ها و … می باشد. ضخامت سنجی به روش التراسونیک در تجهیزاتی که با مواد شیمیایی کار می کنند و بر روی تجهیزات دیرگداز، دیواره های زیر دریایی، مقاطع هواپیما و مخازن تحت فشار، کاربرد دارد امروزه تجهیزاتی با صفحه نمایش دیجیتال وجود دارد این روش برای تشخیص میزان کاهش ضخامت در اثر خوردگی داخلی در سیستمهای فشرده مثل تجهیزات پروسس مواد شیمیایی بسیار مناسب می باشد.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید