عنوان صفحه

۲۸
آبان
ترموویژن
ترموویژن
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • آزمون ترموگرافی در استان کرمان . آزمون ترموویژن انواع ترانس ها . آزمون ترموویژن انواع ترانسفورماتورها . آزمون ترموویژن ترانسفورماتورهای قدرت . ارتعاش صنعت کویر کرمان . اصول بازرسی ترموگرافی . اندازه گیری دمای قطعات صنعتی . انواع دماسنج های مادون قرمز . بازرسی ترموگرافی در کرمان . بازرسی ترموویژن انواع تابلو برقها . ترمومتر غیر تماسی . ترموویژن یا ترموگرافی تجهیزات . تست ترموویژن تجهیزات دوار . تست ترموویژن در کرمان . شرکت ارتعاش صنعت کویر . شرکت ارتعاش صنعت کویر کرمان .

ترموویژن

ترموگرافی کاربردهای فراوانی دارد اما یکی از پر طرفدارترین کاربردهای آن استفاده به عنوان یک تکنیک پایش وضعیت در تشخیص زود هنگام عیوب تجهیزات مختلف است. گروهی معتقد هستند که این روش برای تشخیص عیب کاربرد دارد و نه تشخیص علت آن. اما تجارب کسب شده اثبات کننده این مدعا است که در صورت به کارگیری صحیح روش ترموگرافی می توان علل عیوب را نیز کشف کرد.

اصول کار ترموگرافی

اصول کار این روش ساده است و بر این اساس بنیان گزاری شده است که اجزاء یک سیستم، هنگامی که به طرز صحیح کار نکنند، باعث افزایش دما می شوند. افزایش دما در یک مدار الکتریکی می تواند ناشی از اتصالات ناصحیح با مقاومت بالا باشد. قطعی مدار نیز می تواند به صورت نقاط سرد ناشی از عدم جریان در مدار ظاهر شود. توزیع دما در سطح تجهیزات مکانیکی نیز وقتی این تجهیزات در شرایط ایده آل کار می کنند دارای امضای حرارتی خاص است که با تغییر آن می توان به وجود عیب در تجهیز مظنون شد. نوع الگوی حرارتی در صورت تفسیر درست حتی می تواند نوع و علت عیب را مشخص کند.

اندازه گیری توزیع دما

یک روش ساده این است که اندازه گیری توزیع دما در سطح ماشین آلات در حین کار انجام شود و با توزیع دمایی آن ماشین در حالت کارکرد سالم که از مستندات و کاتالوگ های مربوط به ماشین یا از روی تجربه بدست می آید، به وجود عیب پی برد.

جدیدترین ابزارهای ترموگرافی مورد استفاده در بازرسی ماشین آلات و تجهیزات حین کار از دماسنج های مادون قرمز و دوربین های مادون قرمز Infrared cameras، که مکانیزم عملکرد هر دو استفاده از طیف مادون قرمز گسیل شده از جسم هدف برای اندازه گیری دمای سطح آن جسم می باشد. با استفاده از این ابزارها، نیازی به تماس فیزیکی با ماشین نیست و می توان اندازه گیری ها را در شرایط کامل عملیاتی انجام داد و از کاهش تولید یا از کار افتادن دستگاه ها جلوگیری نمود. درگذشته نه چندان دور از دماسنج های مادون قرمز که به خاطر داشتن یک پوینتر لیزر به ترمومتر لیزری نیز معروف بودند برای این اندازه گیری ها استفاده می شد. امروزه خرید یک دوربین ترموگرافی با توجه به مزایای بسیار آن اقتصادی است.

دما سنج های مادون قرمز (Infrared Thermometers)

ازاین ابزار با توجه به کار آیی عمومی آن، در صنایع مختلف و در زمینه های مختلف استفاده می شود . یکی از کاربردهای آن در بازرسی فنی ماشین آلات است. از جمله کاربردهای دیگر این وسیله عبارتند از:

اندازه گیری دمای قطعات در حین فرآیندهایی مثل فورج واکستروژن ، برای قطعات حساس آن است. میدان دید  ، وکنترل این فرایندها -اندازه گیری دمای قطعات داخل کوره -اندازه گیری دمای ذوب و… است یکی از مشخصات فنی مهم این ابزار میدان دیدآن هست که از اهمیت ویژه ای در صحت و دقت اندازه گیری برخوردار است.

نکته مهم

این یک نکته مهم است که توسط بسیاری از کاربران این نوع تجهیزات مورد توجه قرار نمی گیرد. بسیار دیده شده که شخصی با در دست داشتن یک ترمومتر لیزری یا مادون قرمز مقره ای را در فاصله دور نشانه روی کرده و به استناد این که پوینتر لیزر روی آن قرار دارد نسبت به قرائت و ثبت عدد دمای مقره اقدام می کند. در این حالت بازرس بیش از ۹۰ ٪ دمای آسمان را که منفی است ثبت می کند و لذا عیبی مشاهده نمی شود.

اصولاً در استفاده از این نوع از تجهیزات باید تمامی نواحی سوژه مورد نظر که دمای آن باید اندازه گیری شود میدان دید دماسنج یا ترمومتر را پر کند در غیر این صورت نتایج به یقین غلط است. برای پر شدن میدان دید با توجه به زاویه داده شده در بروشور این دماسنج ها باید فاصله را محاسبه و اندازه گیری در فاصله ای کمتر از آن انجام شود.

ترمومتر غیر تماسی

ترمومتر غیر تماسی

درجه حرارتی که ترمومترغیر تماسی به نمایش می گذارد، از تبدیل انرژی مادون قرمزی که ترمومتر دریافت می کند، بدست می آید؛ لذا این درجه حرارت، متوسط درجه حرارت هر آن چیزی است که در میدان دید ترمومتر قرار دارد.

ضریب تابش

ضریب تابش عامل دیگری است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. دقت کنید بیم لیزری که روی این تجهیزات دیده می شود تنها یک وسیله هدف یابی است که اگر درست تنظیم شده باشد باید این را هم چک کردکه درست وسط مساحتی که درفاصله معین میدان دید را پر می کند را هدف گرفته باشد. برخی به اشتباه فکر می کنند که روش اندازه گیری این سیستم ها ارسال یک تابش لیزر به سمت هدف و اندازه گیری بازتاب آن است که این تصور غلط است همان طور که اشاره شده این لیزر تنها یک هدف یاب است و تأثیری در اندازه گیری دما ندارد.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید