عنوان صفحه

۲۹
دی
کاربرد ترموگرافی در عیب یابی تجهیزات
کاربرد ترموگرافی در عیب یابی تجهیزات
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • آزمون ترموگرافی در صنایع مختلف . اصول ترموگرافی . انجام ترموگرافی در کرمان . انجام تست در حین کار تجهیزات و بدون نیاز به توقف . بازرسی تجهیزات الکتریکی . بازرسی ترموگرافی تصویر برداری حرارتی از تجهیزات دوار . ترموگرافی تابلو برق . تست و بازرسی حرارتی تجهیزات فرآیندی . شرکت ارتعاش صنعت کویر . شرکت ارتعاش صنعت کویر کرمان . شرکت فنی و مهندسی ارتعاش صنعت کویر کرمان . کاربرد ترموگرافی در عیب یابی تجهیزات . کاربرد دوربین ترموگرافی در آتش نشانی . کاربردهای ترموگرافی ترموویژن در پروژه های R&D و QC . کاربردهای ترموگرافی در ممیزی انرژی در ساختمانها و پشت بام ها .

کاربرد ترموگرافی در عیب یابی تجهیزات

بازرسی تجهیزات الکتریکی

ارزیابی حرارتی تجهیزات الکتریکی، از پر استفاده ترین و جذابترین کاربردهای ترموگرافی است. افزایش دما و تمرکز حرارت بعنوان یکی از نشانه های اولیه وضعیت غیرعادی در تجهیزات الکتریکی و وجود محدودیت های ایمنی و خطرات کار با تجهیزات برقدار از یک طرف و غیر تماسی و غیر مخرب بودن تکنیک بازرسی ترموگرافی از طرف دیگر، باعث شده تا این ابزار ارزشمند، جایگاه ویژه ای را در بین ابزارهای پایش وضعیت تجهیزات الکتریکی به خود اختصاص دهد.

برخی از مهمترین عیوب حرارتی که در تجهیزات الکتریکی، با استفاده از تکنیک ترموگرافی و بکارگیری دوربین ترموویژن قابل تشخیص اند به شرح زیر میباشد:

تشخیص شل و ناقص بودن اتصالات

تشخیص آنبالانسی یا عدم تعادل جریان سه فاز

تشخیص المان های معیوب و بسیاری کاربردهای دیگر

بدیهی است عدم تشخیص به موقع عیوب حرارتی و اقدام تعمیراتی لازم، حوادث و خسارات جبران ناپذیری مانند آتش سوزی و انفجار تابلوها و ترانسها را در پی خواهد داشت.

تست و بازرسی حرارتی تجهیزات فرآیندی

در بازرسی ترموگرافی، بطور قراردادی و براساس یک تعریف کلی، بخش فرآیند، شامل تجهیزات غیر الکتریکی و غیر دوار میشود. خطوط انتقال سیالات سرد و گرم، مخازن، کوره ها، بویلرها و توربین ها، گرم کن ها، مبدل های حرارتی و . . . از جمله تجهیزاتی هستند که در برنامه بازرسی ترموگرافی تجهیزات فرآیندی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

عمده ترین اهدافی که در بازرسی ترموگرافی (ترموویژن) تجهیزات فرآیندی دنبال میشود، تشخیص تلفات حرارتی و برودتی، تشخیص ضعف و عیوب عایقکاری، تشخیص عوامل موثر بر راندمان حرارتی و بررسی سطح سیالات در داخل مخازن میباشند.

بازرسی ترموگرافی تصویر برداری حرارتی از تجهیزات دوار

تکنیک بازرسی ترموگرافی در ارزیابی وضعیت تجهیزات دوار بعنوان یک ابزار و تکنیک مکمل در کنار تکنیک آنالیز ارتعاشات، آنالیز صوت و آلتراسونیک و آنالیز روغن بکار گرفته میشود. کلیه الکتروموتورها، پمپها، فنها، کمپرسورها، بلوئرها و . . . از مهمترین تجهیزاتی هستند که در برنامه بازرسی تجهیزات دوار مورد ارزیابی قرار میگیرند.

در پایش وضعیت حرارتی تجهیزات دوار، عیوبی مانند ضعف و کمبود روانکاری، مشکلات کوپلینگها، اضافه بار و . . . از جمله عیوب قابل تشخیص میباشند.

کاربردهای ترموگرافی ترموویژن در پروژه های R&D و QC

بسیاری از مراحل و فرآیندهای ساخت قطعات و تجهیزات صنعتی، با تغییرات دما همراه است. نرخ تغییرات دما و الگوی حرارتی ایجاد شده بر اثر اختلاف دما در سطوح مورد نظر، میتواند نتایج قابل استنادی از وضعیت حرارتی و انتقال حرارت را ارائه دهد. بعنوان مثال در صنایع ذوب و ریخته گری، مقادیر دما و پایداری حرارتی در طول فرآیند، پارامتر مهم کلیدی بوده و ارزیابی و کنترل الگوی توزیع حرارت در بخش های مختلف پروسه، از اهمیت بالایی برخوردار است. با استفاده از تکنولوژی دوربینهای مادون قرمز میتوان الگوی توزیع حرارت و مقادیر دمای بخشهای مختلف پروسه های ذوب، ریخته گری، ساخت را مورد ارزیابی دقیق قرار داد.

کاربردهای ترموگرافی در ممیزی انرژی در ساختمانها و پشت بام ها

بازرسی ساختمانها از لحاظ حفظ انرژی حرارتی و برودتی، بخصوص در مناطق گرمسیر و سردسیر، از جمله کاربردهای بازرسی ترموگرافی در ممیزی انرژی ساختمانها است. این موضوع در مورد ساختمانهای بزرگ و مناطقی که دارای زمستانها و تابستان های طولانی تری هستند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از دیگر کاربردهای تکنیک بازرسی ترموگرافی در ساختمانها میتوان به تشخیص وجود میکرو ارگانیسم ها بر اثر وجود رطوبت در ساختمانها اشاره نمود.

ترموگرافی پشت بام ها نیز با هدف تشخیص نفوذ آب باران و برف به زیر لایه های محافظ پشت بام انجام میشود و بجز با تکنیک بازرسی ترموگرافی، با هیچ تکنیک و ابزار دیگری نمی توان این موارد را به موقع تشخیص داد.

انجام تست در حین کار تجهیزات و بدون نیاز به توقف

تکنیک بازرسی ترموگرافی به عنوان یکی از ابزارهای مفید و توانمند برنامه های مراقبت وضعیت و عیب یابی به شمار می رود. شرکت مهندسی ارتعاش صنعت کویر کرمان، ارائه آموزشهای تخصصی و خدمات اجرایی در زمینه ترموگرافی را در دستور کار خود قرار داده است. از جمله ویژگی های این ابزار ارزشمند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

انجام تست در حین کار تجهیزات و بدون نیاز به توقف

فرآیند انجام بازرسی ترموگرافی، بدون ایجاد هرگونه اختلال و آسیب در عملکرد تجهیزات، انجام شده و میتوان وضعیت حرارتی تجهیزات را در شرایط مختلف کاری مورد ارزیابی قرار داد.

غیر تماسی بودن

با استفاده از دوربین ترموگرافی، میتوان با دقت و کیفیت بالا و از فاصله ایمن، وضعیت حرارتی تجهیزات را در شرایط مختلف کاری مورد ارزیابی قرار داد. این موضوع در مواردی که برای نزدیک شدن به تجهیزات، از لحاظ ایمنی با محدودیت مواجه هستیم، اهمیت بالایی دارد.

تکرار پذیری

با استفاده از دوربین مادون قرمز میتوان با دقت و کیفیت بالا و بدون هیچ محدودیتی، فرآیند بازرسی و ارزیابی را تکرار نموده و اطلاعات مورد نیاز را ثبت و ضبط نمود. با استفاده از دوربین ترموگرافی، میتوان با دقت و کیفیت بالا، میتوان الگوی حرارتی و مقادیر دمای سطوح تجهیزات در حال کار را مشاهده و ارزیابی نموده و اطلاعات مورد نیاز را ثبت و ضبط نمود.

سرعت بالا

تکنیک بازرسی ترموگرافی، علاوه بر اینکه در بین تمام ابزارهای سنجش حرارت، دارای بیشترین سرعت است، در بین سایر تکنیک های مراقبت وضعیت نیز جزو سریعترین ابزارها به شمار می رود.

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید