عنوان صفحه

۱۸
بهمن
کوره دوار
کوره دوار
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • استقرار CM و پایش وضعیت . انواع کورهای دوار . اولین کوره در ایران . بازرسی فنی کورهای دوار . پایش وضعیت کوره های دوار . ترموگرافی کورهای دوار . شرکت ارتعاش صنعت کرمان . شرکت ارتعاش صنعت کویر . شرکت فنی و مهندسی ارتعاش صنعت کویر کرمان . طریقه بهره برداری از کوره . طریقه بهره برداری از کوره های دوار . عیب یابی کوره های دوار . کاربرد کوره های دوار در صنایع . مشاوره فنی در زمینه پایش وضعیت کوره ها . مشاوره فنی در زمینه کوره ها . نحوه ی عیب یابی کوره های دوار . نحوه ی کارکرد کوره های دوار .

کوره دوار

کوره های دوار که برای ذوب چدن در سال ۱۹۳۰ در آلمان ساخته شد ولی در حال حاضر در دنیا بیشتر انگلیسی ها از آن استفاده می کنند . یک شرکت در انگلستان به نام Manometer سازنده این نوع کوره ها است . سوخت این نوع کوره ها گاز , گازوئیل و مازوت است . کوره هائی با ظرفیت کمتر با دست و کوره های با ظرفیت بیشتر به کمک جرثقیل شارژ می شوند. کوره روی جک های مربوطه به اندازه ۴۵ درجه بلند می شود و بعد از شارژ دوباره به جای خودش بر می گردد.

جداره نسوز این کوره ها برای ذوب چدن , خاک نسوز سیلیسی و برای ذوب آلیاژهای آلومینیوم خاک نسوز آلومینائی است این کوره ها شامل یک اسکلت فلزی که به شکل یک استوانه متصل به دو مخروط ناقص است و توسط فلنچ روی استوانه و مخروط ها به یکدیگر متصل می شود . غلطکهای محرک , کوره را با سرعت یک دور در دقیقه می چرخانند ۱ r.p.m و در ایران با سرعت تقریباً ۲ r.p.m درست می شود.

اولین کوره در ایران

اولین کوره که در ایران در تسلیحات ارتش در تهران ساخته شد و شروع به ذوب چدن نمود . در ایران ظرفیت ۵۰۰ Kg در ریخته گری های چدن زیاد استفاده می شود , زیرا خاک نسوز داخل آن خاک سیلیسی بوده و قابل تهیه در داخل کشور است چون بوته های گرافیتی گران است  بیشتر از این کوره ها در ایران استفاده می شود.

در یک طرف مخروط ناقص مشعل و در طرف دیگر دودکش است , در بعضی از طرح کوره ها دود از سقف کارگاه با کانالی خارج می شود و در تعدادی از آنها نیز دود توسط کانال هائی به زیرزمین کارگاه کشیده شده و از گرمای آن برای پیش گرم کردن هوای ورودی استفاده می کنند . تجربه نشان می دهد که به راحتی می توان با استفاده از گرمای دود , هوای ورودی را حدود -۲۵۰ ۳۵۰ درجه سانتیگراد گرم کرد. این عمل باعث می شود راندمان حرارتی کوره بالا رفته و حدود ۵۰ درجه سانتیگراد مذاب داغتر بیرون بیاید.

طریقه بهره برداری از کوره

ابتدا کوره را روشن می کنند و کوره را به دوران در می آورند تا کاملاً بطور یکنواخت مواد نسوز داخل کوره حرارت دیده و گرم شود و تا آن مدتی روشن می کنیم که نسوزهای داخل کوره از حرارت اشباع شود.

کوره دوار جهت ذوب فلزات آهنی و گاهی غیرآهنی به کار می رود. در بعضی موارد نیز به عنوان نگهدارنده از آن استفاده می شود. این کوره در ظرفیت های ۵۰۰ کیلو ساخته شده و با سوخت های جامد و مایع و گاز که به صورت پودر در می آیند کار می کند. هوای مصرفی در این نوع کوره ها قبلاً پیش گرم شده و سوخت مازوت نیز معمولاً توسط هوای فشرده به داخل کوره تزریق می گردد.

پس از آن که شارژ ذوب شد کوره به آهستگی دوران می کند در این شرایط مخلوط کردن مذاب و اضافه کردن عناصر آلیاژی به سهولت انجام می شود. از طرف دیگر به علت عدم تماس غیر مداوم مذاب با جداره دیرگداز (بر خلاف کوره های شعله ای دیگر که ثابت هستند و مذاب مرتباً با منطقه ای از دیرگداز در تماس است) عمر جداره این گونه کوره ها افزایش می یابد.

مبانی ذوب در کوره های دوار بدین صورت است که شعله حاصل از مخلوط هوا و سوخت ، شارژ جامد در کوره را به همراه دیواره های کوره گرم می سازد. بعد از مدتی حرارت دادن کوره، شروع به چرخاندن کوره نموده تا تمام بدنه یکنواخت گرم گردد. در چنین حالتی قسمت هایی که در تماس با شارژ نیستند یعنی سقف کوره بیشتر گرم شده و در جریان چرخش، کوره حرکت خود را به مذاب منتقل می سازد.

اولین کوره در ایران

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید