عنوان صفحه

۳۰
بهمن
کاربرد ترموگرافی در بازرسی تجهیزات مکانیکی
کاربرد ترموگرافی در بازرسی تجهیزات مکانیکی
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • آزمون ترموویژن تجهیزات دوار . آزمون های ترموگرافی تجهیزات دوار . بازرسی ترموویژن انواع تابلو برقها . ترموگرافی تجهیزات دوار . تست ترموویژن تجهیزات دوار . جايگاه استفاده از ترموگرافي . شرکت ارتعاش صنعت کویر . شرکت ارتعاش صنعت کویر کرمان . شرکت فنی مهندسی ارتعاش صنعت کویر . قانون اول ترموديناميك . قانون اول ترموديناميك چیست . کاربرد ترموگرافی در بازرسی تجهيزات مكانيكی . کاربرد تصویربرداری حرارتی . کاربرد تصویربرداری حرارتی در تجهیزات دوار .

کاربرد ترموگرافی در بازرسی تجهیزات مکانیکی

ترموگرافی ( تصویر برداری حرارتی) یکی از ارزان‌ترین و کارآمدترین روش‌های بازرسی و پایش وضعیت است باید توجه شود که محدودیت‌های خاصی دارد. بزرگ‌ترین محدودیت بازرسی ترموگرافی آن است که با این روش ما تنها می‌توانیم انرژی تابشی حرارتی اولین یک هزارم اینچ از سطح جسم را اندازه‌گیری کنیم.

این حقیقت، کاربرد این روش را در بررسی و بازرسی تجهیزات مکانیکی با محدودیت‌های ویژه‌ای مواجه می‌سازد. بنابراین در اختیار داشتن یک دوربین خوب ترموگرافی با کیفیت بالا برای این که آن را تبدیل به بهترین ابزار برای بازرسی یک تجهیز مکانیکی کند کافی نیست. این تنها با شناسایی کامل محدودیت‌ها و نیز بهترین تجارب عملی کار با دوربین‌های ترموگرافی میسر است.

جایگاه استفاده از ترموگرافی

در مورد تجهیزات مکانیکی ابزار‌های مختلفی برای پایش وضعیت وجود دارند که هر کدام در محدوده‌ی خاصی از عیوب برای شناسایی کاربرد دارند. حقیقت این است که در رابطه با تجهیزات مکانیکی بخصوص تجهیزات دوار آنالیز‌ ارتعاشات اولین و مهم‌ترین گزینه و ابزار پایش وضعیت است که در عیب یابی پمپ‌ها، موتورها، سازه‌ها و بسیاری دیگر از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جایگاه استفاده از ترموگرافی بیش‌تر در کاربرد‌های عمومی مکانیک است و در مواردی استفاده می‌شود که حرارت ناشی از عیب بتواند در سطح تجهیز با استفاده از ترموگرافی آشکارشود. از دیگر روش‌های مرسوم در عیب یابی تجهیزات مکانیکی، تست‌های جریان موتور در موتورهای الکتریکی و آشکار ساز‌های التراسونیک به منظور عیب یابی بلبرینگ‌ها است که بسیار کاربرد دارند.

در نهایت باید گفت که در رابطه با تجهیزات مکانیکی به‌خصوص تجهیزات دوار آنالیز ارتعاشات بیش‌ترین کاربرد را داشته و بهترین نتایج را به‌دنبال خواهد داشت. البته استفاده از ترموگرافی به عنوان تست مکمل می‌تواند نتایج بسیار سودمندی را به دنبال داشته باشد. نکته‌ی مهم در شناخت نوع کاربرد و روش مناسب با آن کاربرد توسط بازرسی پایش وضعیت است. به عنوان مثالی دیگر از اهمیت چگونگی این انتخاب می‌توان به تعیین روش پایش وضعیت در مورد الکتروموتورها اشاره نمود. برای پایش وضعیت موتورها، روش آنالیز جریان می‌تواند به عنوان ابزار شماره یک و پس از آن ارتعاشات به عنوان ابزار شماره‌ی دو مورد توجه قرار گیرد. کاربرد التراسونیک نیز در بلبرینگ‌ها و روان کاری آنها بسیار ویژه و خاص است. با این ابزار می‌توان در حین روان کاری بلبرینگ‌ها، از کم یا زیادتر از حد نیاز بودن گریس جلوگیری نمود.

قانون اول ترمودینامیک

امروزه ابزارهایی ترکیبی وجود دارند که گریس کاری ایده‌آل برای بلبرینگ‌ها را با این تکنیک میسر می‌سازد. در نهایت شاید بتوان ادعا کرد که در مورد کاربردهای عمومی، باز هم ترموگرافی به عنوان ابزار شماره‌ی یک شما خواهد بود. برای این‌که به بازرسی مادون قرمز تجهیزات مکانیکی بپردازیم، اصل مهم در این بخش همان قانون اول ترمودینامیک است که می‌گوید : ” انرژی به وجود نمی آید و از بین نمی رود بلکه از حالتی به حالت دیگر تبدیل می‌شود.”

لذا انرژی تنها در حال جابه‌جایی و تبدیل شدن است. اگر دقیق‌تر به تجهیزات مکانیکی توجه کنیم هر تجهیز مکانیکی دارای اجزای مختلف متحرک است. در ماشین‌های ایده‌آل تمامی انرژی وارد شده به سیستم، به کار مفید تبدیل می‌شود. در عمل، مقدار مشخصی از انرژی به دلیل اصطکاک یا استرس‌های سیستم به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود که موجب افزایش دمای اجزای ماشین است.

زمانی که در یک تجهیز مکانیکی عیبی شروع به پیدایش می‌کند و یا بهره‌برداری در شرایط غیر عادی انجام می‌شود در الگوی حرارتی تجهیز در مقایسه با الگوی حرارتی در بهره‌برداری عادی و یک تجهیز سالم تفاوت به‌وجود خواهد آمد. در این جاست که می‌توان از تصویر برداری حرارتی به عنوان یکی از ابزار‌های تشخیص عیوب مکانیکی قبل از خرابی‌های جبران ناپذیر کمک گرفت و ضمن کاهش هزینه‌ها از اتلاف سرمایه و محصول جلوگیری کرد. برخلاف بازرسی تجهیزات الکتریکی باید اذعان داشت که لزوما تمامی تجهیزات مکانیکی برای یک برنامه‌ی پایش وضعیت از طریق تصویر برداری حرارتی مناسب نیستند. انتخاب تجهیزات مناسب برای برنامه‌ی ترموگرافی باید بر اساس اصولی از قبیل، اهمیت بهره‌برداری، هزینه، قابلیت جایگزینی و مناسب بودن برای برنامه‌ی ترموگرافی انجام شود.

جایگاه استفاده از ترموگرافی

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید