عنوان صفحه

۲۶
فروردین
آنالیز روغن ترانسفورماتور
آنالیز روغن ترانسفورماتور
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • آزمون روغن ترانسفورماتور . آزمونهای آنالیز روغن . آنالیز روغن انواع ترانسفورماتور در کرمان . آنالیز روغن انواع ترانسفورماتورها . آنالیز روغن ترانس . آنالیز روغن ترانس های برق فشار قوی . آنالیز روغن ترانسفورماتور . آنالیز روغن ترانسفورماتور توزیع . آنالیز روغن ترانسفورماتور قدرت . ارتعاش صنعت کویر . پیری روغن ترانسفورماتور . سیستم عایقی کاغذ سلولزي ترانسفورماتور . شرکت ارتعاش صنعت کویر . شرکت فنی مهندسی ارتعاش صنعت کویر .

آنالیز روغن ترانسفورماتور

پیری روغن ترانسفورماتور

در ترانسفورماتورها در حال بهره برداری ، روغن تحت تنش های مختلفی نظیر حرارتی، الکتریکی،شیمیایی قرار دارد که میتواند منجر به شکست روغن گردد. مکانیزم پیری روغن ترانسفورماتور بسیار پیچیده بوده و درک و شناخت زوال آن مشکل می باشد.روغن ترانسفورماتور در حین بهره برداری دائما در نواحی بین سیم پیچ ها، هسته و بدنه در حال گردش بوده و تحت تنش های الکتریکی و حرارتی قرار می گیرند، بطوریکه تکرار این حرکت می تواند باعث گسیختگی و در نتیجه تجزیه و خرابی روغن گردد.

لذا روغن ترانسفورماتور با توجه به ترکیبات و درجه پالایش و ناخالصی های موجود در آن و همچنین تحت تاثیر تنش های غیر معمول می تواند بصورت کند یا سریع پایداری خود را از دست دهد. استقامت روغن های عایقی در مقابل تنش های حرارتی متناسب است با میزان و نسبت بین هیدروکربن های متعارف موجود در آنها که به ترتیب اولویت عبارتند از:

آرماتیکها ، نفتینک ها و پارافنیک ها. چون مواد آروماتیک در حرارتهای بالای ۹۰۰ درجه سانتی گراد قابل تجزیه می باشند، لذا سبب افزایش کیفیت روغن در مقابل تنش های حرارتی می گردند.

هیدروکربن های حلقوی که بخش اعظم روغن های مصرفی با کیفیت مطلوب را امروزه تشکیل می دهند، مقاومت قابل قبولی را در مقابل تنش های حرارتی از خود نشان داده اند. این نوع روغن ها در مقابل حرارت زیاد در اثر از دست دادن هیدروژن تشکیل مواد آروماتیک می دهند.ولی روغن های عایقی با پایه پارافنیک در مقایسه با روغن های نفتینیک کمتر در مقابل تنش های حرارتی مقاوم هستند ، سرعت و نحوه تخریب و تجزیه این روغن ها تابع حرارت و  مدت زمان فعل و انفعالات می باشد.

سیستم عایقی کاغذ سلولزی ترانسفورماتور

قسمت اعظم عایق هایی که در ترانسفورماتور استفاده می گردند مواد با پایه سلولزی می باشند که بر روی سیم پیچ ها و بین بوبین ها قرار می گیرند، ضخامت این نوع کاغذها بین ۳۰ تا ۱۲۰ میکرون و حداکثر در ۵لایه بر روی هادی های مسی به عنوان عایق سیم پیچ ها و بین حلقه ها استفاده می شوند.

این مواد سلولزی به علت ساختار چند جزئی شان، در معرض فرسودگی شدید ولی برگشت ناپذیر قرار دارند.زوال و فشار و در نتیجه پیرشدگی کاغذ و پرس بورد موجود در ترانسفورماتور های روغنی تابعی از درجه حرارت،شدت میدان الکتریکی، اکسیژن، رطوبت، انواع کاتالیست های فلزی و اسیدها می باشد.

مطالعات نشان می دهد که دما، رطوبت و میزان اکسیژن از عوامل بسیار مهم و موثر بر فرآیند فرسودگی عایق ها سلولزی موجود ترانسفورماتور می باشند. لذا مکانیزم فساد سلولز بسیار پیچیده بوده و به شرایط محیطی وابسته است و تاثیر مستقیمی بر پیری کاغذ دارد.

حرارت می تواند سبب آسیب به عایق های کاغذ شود و فیبرهای کاغذ را پاره می کند.یکی دیگر از عوامل زوال عایق کاغذ در ترانسفورماتور وجود اکسیژن می باشد.مواد سلولزی آمادگی زیادی برای اکسید شدن دراند که به این مکانیزم پیرشدگی عایق های سلولزی ، اکسیداسیون اطلاق می گردد.

پیری روغن ترانسفورماتور

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید