عنوان صفحه

۰۴
اردیبهشت
کاربرد ترموگرافی در برق
کاربرد ترموگرافی در برق
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • ارتعاش صنعت کویر . بازرسی پانل خورشیدی از طریق ترموگرافی . بازرسی تابلو برق از طریق ترموگرافی . بازرسی ترانس برق از طریق ترموگرافی . بازرسی های ساختمان از طریق ترموگرافی . ترموگرافی چیست . ترموگرافی کانالهای هوا . ترموگرافی کورهای دوار . ترموویژن چیست . ترموویژن در پزشکی . تفاوت ترمومتر با دوربین ترموگرافی . تفاوت دوربین ترموگرافی و دوربین دید در شب . تفاوت دوربین حرارتی و دوربین دید در شب . دوربین دید در شب . دوربین های ترموویژن در صنعت برق . شرکت ارتعاش صنعت کویر . شرکت مهندسی ارتعاش صنعت کویر . کاربرد ترموگرافی در صنعت . کاربرد دوربین ترموگرافی در فرودگاه ها . نحوه بررسی دمای تجهیزات . نحوه بررسی دمایی تجهیزات .

کاربرد ترموگرافی در برق

دوربینهای حرارتی یا دوربینهای ترموویژن در شکلهای مختلف و عملکرد گوناگون عرضه می شوند که عمدتا کاربرد مشابهی دارند. دوربینهای ترموویژن عمدتا جهت مقاصد آتش نشانی برای سهولت در اطفای حریق و مقاصد نظامی ساخته می شدند دوربینهای حرارتی شامل پنج جزء اصلی آشکار ساز ، تقویت کننده و پردازشگر سیگنال و تصویر است. اکثر دوربینهای حرارتی شامل سیستم نوری بر اساس ترکیب رنگ مشکی برای نقاط نرمال حرارتی و برجسته سازی نقاط بحرانی داغ کار می کنند. نقش به سزای کاربرد دوربین ترموویژن در کمک به آتش نشانها در تعیین مکان آتش سوزی در میان انبوه دود ناشی از آتش و نیز سایر شرایط بدیهی است .

اولین آشکارساز مادون قرمز

اولین آشکارساز مادون قرمز که بعدها به دوربین ترموویژن و یا دما نگار معروف شد توسط فیزیکدان مجارستانی برای پدافند هوایی انگلستان ساخته شد. نمونه های اولیه ترموویژنها برای مقاصد غیر نظامی در سال ۱۹۹۲ ساخته شدند، اما نمونه کامل آنها برای عرضه جهانی در سال ۲۰۰۷ با ۱٫۵ پوند که وزن قابل توجهی است ارائه شد. دوربین ترموویژن در برق جهت سهولت کار تکنسین های تعمیر و نگهداری خطوط و در صنعت ساختمان جهت آگاهی از نشت گرما و جلوگیری از اتلاف انرژی به کار می رود. همچنین این تجهیز با نام تجاری دوربین دید در شب نیز کاربرد دارد.

ترموویژن در پزشکی

دوربین ترموویژن در پزشکی جهت بررسی فعالیتهای فیزیولوژیک بدن، واکنشهای بدن مثلا تب و… نیز به کار می رود. به طور کلی تکنولوژی ترموویژنها در مواردی همچون دوربین های دید در شب، بازرسی ساختمان در حیطه گرمایش و سرمایش و ممیزی انرژی، ترموگرافی پزشکی، دامپزشکی،تشخیص و تعمیر و نگهداری تجهیزات توزیع برق، از قبیل ترانسفورماتور و پانل های توزیع، تصویربرداری های شیمیایی، تست های غیر مخرب، تصویر برداری هوایی، و صدهاکاربرد دیگر استفاده می شود.

ترموویژن

امروزه ترموویژنها در صنعت برق باتوجه به نیاز روز افزون به انرژی برق و به حداقل رساندن قطعی ناخواسته برق، پایداری سیستم و رضایت مندی مشتریان و در نهایت حس اعتماد آنها به سیستم برق رسانی، برنامه نگهداری و تعمیر پیشگیرانه تنظیم می شود با توجه به تجربیات کاری، بسیاری از این قطعی های ناخواسته به اتصالات و جمپرها و کابل کشی ها و کلمپهای متصل به تجهیزات مربوط می شود.

نحوه بررسی دمای تجهیزات

بررسی دمایی تجهیزات با توجه به این اصل که اگر اتصالی سست و ضعیف باشد بر اساس قانون اهم دارای مقاومت بالا در آن نقطه است و مقاومت بالا سبب ایجاد حرارت و گرما می شود و این حرارت در نهایت سبب خرابی ذوب شدن اتصالات می گردد، صورت می گیرد که اصلی ترین وظیفه دوربین های حرارتی می باشد  دستگاه های ترموویژن با کشف امواج مادون قرمز منتشر شده از اجسام و تجهیزات، نقاط داغ را پیدا و نمایش می دهد؛

خاصیت دما نگاری وظیفه عمده دوربین های حرارتی است که کاربر خود اجازه می دهد بدون قطع تجهیزات و متصل کردن آن به تجهیزی خاصی دمای نقطه مورد نظر را قرائت و با دمای محیط مقایسه کند با ترموویژن در برق و صنایع وابسته می توان شرایط نقاط مهم مورد بررسی را سنجید و برای رفع عیب احتمالی اقدام کرد و از قطعی های محتمل به خصوص در زمان پیک بار جلوگیری به عمل آورد .

دوربین های ترموویژن در صنعت برق

با استفاده از دوربین های ترموویژن در صنعت برق بعد از رفع عیب نیز می توان تجهیز را بازرسی کرد و از رفع عیب آن تجهیز اطمینان کامل حاصل کرد.در استفاده از دوربین ترموویژن بایستی دقت نمود تا نقاط گرم به صورت اشتباهی شناسایی نشود به عنوان مثل وجود حرارت در سیم پیچ ترانس امری بدیهی می باشد و یا با روشن بودن یک هیتر در تابلوی محوطه پست و شناسایی آن توسط دوربین حرارتی فرض را بر وجود اتصال در مدارات نگذاریم مناسبترین زمان برای انجام بازدید ها توسط ترموویژن در پست های برق حدود غروب آفتاب است که میزان گرمای موثر آفتاب بر تجهیزات کمتر گشته و نور های اضافی روز مانع از دید دقیق حرارت بر روی دستگاه دوربین حرارتی نمی شود.

دوربینهای ترموویژن امروزی با کارایی بالا تولید می شوند که با استفاده دوره ای از آن در پستهای برق درصد بالایی از عیوبی که در آینده رخ خواهند داد را می توان پیشگیری نمود. در بسیاری از موارد دیده شده که حتی با سفت بودن اتصالات باز هم نقاطی با حرارت بالا داشته ایم که با بررسی مجدد و انجام تست مقاومت اهمی مشاهده می شود .(به دلیل دفرمه بودن و یا قالب گیری بد اتصالات) این نقاط داغ پدیدار می شوند.

به طور کلی و در یک نگاه اجمالی دوربین های حرارتی در برق برای چک کردن عایق ها، بررسی افزایش دما در اتصالات محوری، بررسی گرمای بیش از حد در اتصالات، اختلال در اتصالات شبکه برق ،پست های برق (ترانسفورماتورها، سیستم خنک کاری، تب چنجرها، اتصالات، رله ها و بریکرها)، بررسی تمام عیوبی که با افزایش دما همراه باشند استفاده می شوند .

نحوه بررسی دمایی تجهیزات

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید