عنوان صفحه

۰۹
تیر
شکل موج چیست
شکل موج چیست
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • آنالیز ارتعاشات با کمک شکل موج . آنالیز ارتعاشات توسط شکل موج . آنالیز ارتعاشات توسط طیف . آنالیز ارتعاشات توسط طیف ارتعاشی . آنالیز شکل موج . ارتعاش صنعت کویر . چگونه به کمک شکل موج آنالیز کنیم . شرکت ارتعاش صنعت کویر . شرکت فنی مهندسی ارتعاش صنعت کویر . شکل موج چیست . طيف چيست؟ . طیف ابزار مهم آنالیز ارتعاشات . طیف ارتعاشی چیست . کارایی شکل موج چیست . کارایی طیف ارتعاشی .

شکل موج چیست

نشان دادن گرافیکی سیگنال های الکتریکی گرفته شده از قلب انسان یک وسیله کاربردی برای آنالیز وضعیت قلب انسان  (الکتروکاردیوگرام یا ECG) است. به روش مشابه، نشان دادن گرافیکی حرکت ارتعاشی وسیله ای کاربردی برای آنالیز ارتعاش است.

ما همچنین می توانیم در صفحه گرافیکی نشان دهنده حرکات ارتعاشی، نشانه هایی پیدا کنیم که دلایلی که سبب شدت ارتعاشات میشوند، به طور عمومی، به وسیله یک آنالیست ارتعاشات برای دیدن شکل موج به کار برده میشود. شکل موج یک نمایش گرافیکی است از چگونگی تغییرات میزان ارتعاشات در طول زمان.  مقدار اطلاعاتی که شکل موج در بر دارد بستگی به مدت زمان و تفکیک پذیری شکل موج دارد.

مدت زمان شکل موج مجموع دوره های زمانی است که اطلاعات موج ممکن است از آن به دست آمده باشد که در بیشتر موارد تنها چند ثانیه کافی است. تفکیک پذیری شکل موج عبارت است از اندازه گیری میزان جزئیات در شکل موج که به وسیله تعداد نقاط در داده ها و یا نمونه های توصیف شده شکل موج ها تعیین می شود. اگر نمونه های بیشتری موجود باشد جزئیات بیشتری هم در رابطه با شکل موجها وجود دارد.

طیف چیست؟

یکی دیگر از ابزار متداول که برای آنالیز ارتعاشات می توان از آن بهره برد، بررسی طیف است. یک طیف عبارت است از نمایش گرافیکی فرکانس های یک جزء مرتعش ماشین به طور همزمان با نمایش دامنه آن فرکانسها در یک صفحه نمایش گرافیکی.

اما چگونه می شود که یک جزء از یک ماشین در چند فرکانس مختلف ارتعاش نماید؟ جواب در واقع در این موضوع نهفته است که برخلاف نوسان ساده پاندول، اغلب در ماشین آلات حرکت نوسانی شامل فقط یک حرکت ارتعاشی ساده نیست. بلکه اغلب شامل چندین حرکت ارتعاشی است که همزمان اتفاق می افتند. برای مثال، طیف سرعت ناشی از ارتعاش یاتاقان نشان میدهد که یاتاقان تنها در یک فرکانس ارتعاش نمی کند، بلکه در چندین فرکانس مختلف ارتعاش میکند. ارتعاش در برخی از فرکانس ها ممکن است به علت حرکت المان های یاتاقان، برهمکنش دندانه های چرخ دنده و در سایر فرکانس ها به علت دوران روتور موتور باشد.

از آنجا که طیف فرکانس های ارتعاشات را نشان میدهد، یکی از ابزار کاربردی برای تحلیل ارتعاشات است. به وسیله مطالعه انفرادی فرکانس ها در جایی که اجزای ماشین در حال نوسان هستند و همچنین دامنه های آن فرکانسها می توان اطلاعات بسیاری درباره علت های به وجود آورنده ارتعاشات و وضعیت ماشین به دست آورد.

شکل موج

برعکس، شکل موج به صورت واضح فرکانس هایی که ارتعاشات در آن اتفاق افتاده را نشان نمیدهد. در عوض، شکل موج نتایج را به صورت کلی نشان می دهد. بدین گونه عیب یابی عیوب پیچیده ماشین به وسیله شکل موج ساده نیست، مگر در بعضی موارد خاص. طیفها معمولاً یک ابزار ابتدایی برای آنالیز ارتعاش ماشین است.

اطلاعات موجود در طیف به فرکانس ماکزیمم و تجزیه و تحلیل طیف بستگی دارد. فرکانس ماکزیمم یک طیف عبارت است از حد بالای فرکانس قابل مشاهده بر روی صفحه نمایش که شامل اطلاعاتی از طیف باشد. اینکه فرکانس ماکزیمم چقدر باشد به سرعت کارکرد ماشین بستگی دارد. سرعت کارکرد بالاتر به معنی نیاز به فرکانس ماکزیمم بالاتر است. تجزیه و تحلیل یک طیف عبارت است از اندازه گیری سطح جزئیات طیف که به وسیله تعداد خطوط طیفی که شکل طیف را توصیف می کند نشان داده میشود. خطوط طیفی بیشتر جزئیات بیشتری از طیف نمایان می سازد.

ارتعاشات

طیف چیست؟

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید