عنوان صفحه

۲۳
تیر
موتور سنکرون
موتور سنکرون
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • ارتعاش صنعت کویر . ارتعاش صنعت کویر کرمان . استفاده موتور سنکرون در کجاست . الکتروموتور چیست . در چه مواردی از موتور سنکرون استفاده می کنیم . شرکت ارتعاش صنعت کویر . شرکت فنی و مهندسی ارتعاش صنعت کویر کرمان . مزایای موتور سنکرون چیست . معایب موتور سنکرون چیست . موتور القایی چیست . موتور القایی سنکرون چیست . موتور الکتریکی چیست . موتور سنکرون چیست . نحوه کار معایب موتور سنکرون چگونه است .

موتور سنکرون

موتور سنکرون دسته ای از موتور های الکتریکی هستند که روتور در آن ها با سرعت ثابتی می چرخد. در واقع این سرعت ثابت همان سرعت میدان مغناطیسی دوار استاتور است. البته ثابت به این معنی که در صورت تغییر میزان بار مکانیکی روی شفت، سرعت موتور تغییر نخواهد کرد و اگر بخواهیم سرعت موتور را تغییر دهیم می بایست فرکانس تغذیه را تغییر دهیم. روش دیگر برای تعیین سرعت چرخش روتور، تغییر تعداد قطب ها است.

البته تعداد قطب ها جزو ویژگی های ذاتی موتور بوده و در زمان ساخت با توجه به نوع سیم پیچی استاتور مشخص می شود. معمولاً در روتور موتورهای سنکرون علاوه بر آهن ربا حلقه های اتصال کوتاه نیز وجود دارد مانند موتورهای روتور قفسی این حلقه ها باعث می شود تا در لحظه راه اندازی سرعت روتور به سرعت سنکرون نزدیک شود و سپس به سرعت سنکرون برسد. این حلقه ها علاوه بر راه اندازی باعث مقاومت بیشتر موتور در برابر شوک بار و بار اضافی می شود.

پس موتور القایی سنکرون : به موتوری می گویند که سرعت گردش روتور با سرعت گردش میدان مغناطیسی استاتور برابر باشد یعنی اگر سرعت گردش میدان استاتور را کم نماییم سرعت روتور به همان اندازه کاهش می یابد.

مزایای موتور سنکرون

۱-این موتور دارای ضریب قدرت مناسب و قابل تنظیم است.

۲-بازده عالی دارد .

۳-در مقابل نوسان ولتاژ حساسیت ندارد.

۴-امکان بکار بردن آن به طور مستقیم با ولتاژ زیاد وجود دارد.

۵-با تحریک مناسب هیچگونه قدرت راکتیو مصرف نمی کند و فقط قدرت اکتیو مناسب می گیرد.

۶-از این موتور می توان به عنوان مولد قدرت راکتیو برای بالا بردن ضریب قدرت خط استفاده کرد.

معایب موتور سنکرون

۱-یک وسیله راه اندازی اولیه که موتور کمکی و غیره می باشد احتیاج دارد.

۲-علاوه بر جریان متناوب برای سیم پیچ استاتور ، جریان دائم برای قطب های آن هم مورد احتیاج است در نتیجه قیمت ماشین را نسبت به مشابه خود بالا می برد.

۳-سرعت آن ثابت است در نتیجه قابل تنظیم نیست.

۴-داشتن تحمل اضافه بار  در صورتی که خیلی زیادتر از حد مجاز به آن بار دهند می ایستد و دوباره بایستی آن را راه اندازی کرد.

موتور الکتریکی(الکتروموتور) چیست؟

موتور سنکرون

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید