عنوان صفحه

۲۱
شهریور
نحوه اجرای ونت فاضلاب
نحوه اجرای ونت فاضلاب
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • اجرای سیستم ونت تر یا هواکش اولیه . اجرای سیستم ونت خشک یا هواکش ثانویه . اجرای شیر ونت فاضلاب . اجرای فاضلاب . اجرای ونت فاضلاب . ارتعاش صنعت کویر . سیستم ونت تر یا هواکش اولیه چیست . سیستم ونت خشک یا هواکش ثانویه چیست . شاخه افقی هواکش یا Branch Vent . شرکت ارتعاش صنعت کویر . شرکت فنی و مهندسی ارتعاش صنعت کویر . شرکت فنی و مهندسی ارتعاش صنعت کویر کرمان . شیر ونت فاضلاب چیست . لوله قائم هواکش یا Vent Stack . نحوه اجرای ونت فاضلاب . نصب سیستم فول ونت . نصب فاضلاب . هواکش کمکی اصلی یا Yoke Vent . هواکش لوله قائم یا Stack Vent .

نحوه اجرای ونت فاضلاب

ونت کلمه ای با ریشه لاتین و به معنی هواکش است. وجود سیستم ونت و در ادامه تاثیر ونت در فاضلاب برای سیستم های فاضلاب شهری یک مورد حیاتی است. سیستم فول ونت فاضلاب (روش سنتی که در آن از پشت هر سیفون یک لوله هواکش فاضلاب پشت بام به بالا کشیده می شود) وظیفه دارد گازهای موجود در مسیر فاضلاب را به بیرون هدایت کند. تاثیر ونت در فاضلاب را همچنین می توان در تخلیه آسان فاضلاب و جلوگیری از خراب شدن سیفون به خاطر فشار معکوس نیز یافت.

۱- سیستم ونت تر یا هواکش اولیه:

در نحوه اجرای ونت فاضلاب در این حالت، لوله های هواکش یا ونت برخلاف مدل ترکه آبریز ندارند، برای طبقه های پایین به عنوان لوله ونت و برای طبقه های بالا به عنوان لوله فاضلاب عمل می کند این روش بسیار ساده و مقرون به صرفه است.

۲- سیستم ونت خشک یا هواکش ثانویه:

روش اجرای ونت فاضلاب یا لوله های هواکش می تواند به صورت ونت خشک باشد. ونت خشک با شروع از پایین ترین نقطه لوله کشی فاضلاب، در مسیر خود و با اتصال به بدنه اصلی لوله فاضلاب، لوازم بهداشتی را پوشش می دهد. نام این سیستم ونت به این خاطر است که هیچ ورودی آب یا آبریزی ندارد. در یک نقشه لوله ونت خواهید دید که این لوله ها در بالای ساختمان به هم، و نهایتا به لوله اصلی سیستم ونت می پیوندند. نه تنها در روش اجرای ونت فاضلاب، بلکه در نقشه لوله ونت و اجرای فول ونت فاضلاب و سیستم فول ونت نیز باید به نکات مهمی توجه کرد تا سیستم ونت به نحوی اصولی پیاده شود. تنها در صورت اجرای ونت فاضلاب، اتصال فاضلاب آشپزخانه به رابیز سرویس های بهداشتی مشکلی ندارد.

چاه های جذبی در ساختمان

اگر در ساختمان چاه های جذبی وجود دارد که رابیز آب باران مستقیما در آنها تخلیه نمی شود، بایستی ونت قرار داده شود. قطر لوله قائم هواکش در نحوه اجرای ونت فاضلاب برای ساختمان هائی که تا ١٠ طبقه دارند، باید حدود ٧۵ میلی متر باشد. برای جلوگیری از سقوط اجسام خارجی به داخل لوله هواکش، بهتر است در روش اجرای ونت فاضلاب انتهای لوله عصایی نصب شود.

توجه داشته باشید که در روش اجرای ونت فاضلاب، لوله هواکش حتما باید تا حدود ٢ متر از بالای سقف آخر از ساختمان خارج شود. سیفون توالت ایرانی حتما باید به لوله ونت و یا شیر ونت فاضلاب مجهز باشد. در نحوه اجرای ونت فاضلاب باید حوضچه چربی گیر برای ساختمان هایی مانند رستوران ها پیش بینی و تعبیه شود.  با توجه به اینکه شتر گلو زیر روشویی ها و ظرفشویی ها کوچک است، بهتر است در نحوه اجرای ونت فاضلاب برای کمترین میزان گرفتگی، خط روشویی داخل دیوار تا زیر سقف ادامه داده و به لوله کشی ونت متصل شود. در سیستم فول ونت می توان برای توالت فرنگی هم ونت در نظر گرفت. توجه داشته باشید که در این صورت در نحوه اجرای ونت فاضلاب مجاز به استفاده از سیفون برای این سیستم نیستیم.

 یک نکته مهم

یک نکته مهم دیگر در نحوه اجرای ونت فاضلاب این است که اتصال لوله ونت به لوله افقی فاضلاب را حتما باید با زانوی نود درجه و به صورت کاملا قائم انجام داد. هدف از این کار این است که احتمال ورود فاضلاب به خط ونت به حداقل برسد. ونت منشعب شده از توالت ایرانی یا فرنگی که در زیر سقف اجرا شده اند باید بالاتر از کف همان واحد به لوله کشی ونت مرتبط گردد.

لوله هواکش عمودی باید در پایین ترین نقطه و بالاترین نقطه استک فاضلاب به این خط وصل شود. با وجود اینکه معمولا در داخل واحدها از لوله سایز ۵٠ و در بخش عمودی از لوله سایز ٧۵ استفاده می شود، باید توجه داشت که سایز لوله ونت، تابعی از میزان مصرف است. بعد از بررسی نکته های نحوه اجرای ونت فاضلاب، اکنون لوله های موجود برای اجرای سیستم ونت را معرفی می کنیم:

۱- هواکش لوله قائم یا Stack Vent

در روش اجرای ونت فاضلاب این لوله قائم نقش هواکش را ایفا می کند و بعد از بالاترین اتصال شاخه افقی فاضلاب، در ادامه لوله فاضلاب به سمت پشت بام قرار می گیرد.

۲- لوله قائم هواکش یا Vent Stack

این لوله به لوله های انشعاب متصل می شوند و انتهای آنها هوای آزاد است. این لوله ها با هدف هواکش فاضلاب نصب و در پایینی ترین قسمت به لوله قائم فاضلاب وصل می شوند.

۳- شاخه افقی هواکش یا Branch Vent

برای اتصال ونت به یک یا چند وسیله بهداشتی از این نوع لوله شده که به لوله قائم هواکش یا به ادامه لوله قائم فاضلاب وصل می شود. از این لوله ها می توان در سرویس های بهداشتی و سقف کاذب استفاده کرد، اما اجرای آنها در ضخامت دیوارها مجاز نیست.

۴- هواکش کمکی اصلی یا Yoke Vent

در اجرای ونت فاضلاب این لوله هواکش افقی برای پیشگیری از تغییرات فشار در لوله های قائم فاضلاب، به لوله هواکش قائم متصل شده و شیب آن به سمت لوله قائم فاضلاب است.

شیر ونت فاضلاب:

البته بد نیست بدانیم که امروزه در کنار اجرای سیستم ونت و فول ونت فاضلاب، شیر ونت فاضلاب راه حلی جدید و ساده (بدون نیاز به لوله کشی) در فاضلاب ساختمان است. شیر ونت فاضلاب علاوه بر بالا بردن کارایی تهویه، سرعت اجرای کار را نیز بالا می برد. شیر ونت فاضلاب همچنین از انتشار بود نامطبوع به درون ساختمان کاملا جلوگیری می کند.

لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان

شیر ونت فاضلاب

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید