عنوان صفحه

۲۴
شهریور
تاسیسات مکانیکی
تاسیسات مکانیکی
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • اجرای آبرسانی و فاضلاب در ساختمان . اجرای انواع تهویه مطبوع در ساختمان . اجرای انواع شیرآلات تاسیساتی . اجرای تاسیسات بهداشتی ساختمان . اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان . اجرای تهویه مطبوع در ساختمان . ارتعاش صنعت کویر . ارتعاش صنعت کویر کرمان . اولین شرکت مهندسی عیب یابی در کرمان . شرکت ارتعاش صنعت کویر . شرکت فنی و مهندسی ارتعاش صنعت کویر . شرکت فنی و مهندسی ارتعاش صنعت کویر کرمان . شرکت مهندسی ارتعاش صنعت کویر کرمان . شیر فلکه توپی چیست . کاربرد شیر فلکه توپی . کاربرد شیر فلکه ساچمه ای . کاربرد شیرهای پروانه ای . کاربرد شیرهای پیستونی . کاربرد شیرهای دروازه ای . کاربرد شیرهای دیافراگمی . کاربرد شیرهای یکطرفه .

تاسیسات مکانیکی

 تاسیسات مکانیکی در مجموع به دو دسته کلی تاسیسات صنعتی و قابل تقسیم می باشد. تاسیسات مکانیکی صنعتی شامل بخش هایی چون انتقال آب، فاضلاب یا به صورت کلی انواع سیالات، تصفیه آب و فاضلاب، تولید انرژی از حرکت سیال میباشد. تاسیسات مکانیکی ساختمان شامل تاسیسات بهداشتی، (آبرسانی و فاضلاب)، تهویه مطبوع (سرمایش، گرمایش، تعویض هوا و اگزاست) و همچنین تاسیساتی مانند استخر، سونا، جکوزی و غیره می باشد. در دنیای امروز تامین آسایش بشر یکی از اهداف اصلی است نقش تاسیسات مکانیکی به عنوان جزیی از ساختمان ها که افراد به صورت روزمره با آن در تعامل می باشند غیر قابل انکار می باشد .

انواع شیرآلات تاسیساتی:

یکی از تجهیزات بسیار مهم در صنعت تاسیسات مکانیکی شیر آلات می باشند، دلیل این اهمیت را می توان در آنجا دانست که در طول عمر بهره برداری از یک پروژه یکی از بخش هایی که احتمال خرابی در آنها بسیار زیاد بوده و ممکن از استفاده کنندگان را با مشکل جدی مواجه سازد شیرآلات استفاده شده در آن پروژه می باشد همچنین شیرآلات دارای انواع بسیار گسترده ای می باشند و بر خلاف تصور عموم که شیرها وسیله ای تنها برای قطع و وصل جریان هستند، هر نوع از آنها کاربرد خاص خود را نیز دارا می باشند.

شیر فلکه توپی:

این شیر فلکه ها دارای یک مغزی مانند یک گوی می باشند که در داخل خود دارای یک روزنه مانند توپ می باشند با گردش این گوی در داخل بدنه شیر و محدود شدن مسیر روزنه موجب قطع مسیر جریان می شود پرکاربردترین نوع این شیرها را می توان در شیرهای گاز مصرفی خانه ها مشاهده نمود این شیرها در بازار تاسیسات به شیرهای ربع گرد یا تک ضرب نیز شهرت دارند و کاربرد اصلی آنها در قطع و وصل ناگهانی جریان می باشد. در هنگام استفاده از سایزهای بزرگ این نوع شیر، می بایست به ضربه قوچ یا به اصطلاح ضربه کله قوچی توجه بسیار داشت.

شیرهای پروانه ای:

این شیرها دارای یک صفحه در بدنه خود می باشند که در حالت باز این صفحه در مسیر جریان و در حالت بسته عمود بر مسیر جریان است. از این منظر این شیرها شباهت زیادی به شیرهای توپی دارند و کاربرد آنها نیز حدودا مشابه است نکات ذکر شده در بالا می بایست در خصوص این شیرها با دقت بیشتر مورد توجه قرار گیرد چراکه معمولا این شیرها در سایزهای بالاتر تولید و عرضه می شوند.

شیرهای دروازه ای:

این شیرها دارای یک صفحه هستند که برای باز و بسته کردن به صورت عمودی بر مسیر جریان جابجا می شود مزایای این شیرها آن است که در هنگام باز بودن، افت فشار اندکی را بر مسیر جریان تحمیل می کنند همچنین از نکاتی که می بایست در استفاده از این شیرها مورد توجه قرار گیرد این است که این شیرها تنها برای قطع و وصل جریان می باشند و این بدین معناست که این نوع شیرها می بایست یا در حالت باز یا در حالت بسته مورد استفاده قرار گیرند و استفاده از آنها به صورت نیمه باز موجب آسیب رسیدن به مسیر خواهد شد. در بازار تاسیسات این شیرها به شیر فلکه کشویی نیز شهرت دارند.

شیر فلکه ساچمه ای:

کارکرد این شیرها کاملا مشابه شیرهای دروازه ای است با این تفاوت که مسیر جریان در داخل این شیرها تغییر داده می شود و این امر یک مزیت و یک عیب برای این شیرها به وجود آورده است. مزیت آن است که این شیرها برای تنظیم دبی مناسب می باشند و عیب آن است که افت فشار در این شیرها به مراتب بیشتر از شیرهای دروازه ای می باشد. این نوع شیر در بازار تاسیسات به شیر فلکه های سوزنی نیز شهرت دارند.

شیرهای پیستونی:

این شیرها از یک بوشن به عنوان سیلندر و یک پیستون تشکیل شده اند. پیستون توسط دو عدد رینگ آب بند به بدنه سیلندر فشرده می شود. کاربرد اصلی این شیرها برای زمانی است که ذرات مجاور در داخل سیال در جریان می باشند این شیرها نیز مانند شیرهای دروازه ای برای قطع و وصل نمودن جریان می باشند و نمی توان از آنها برای مصارف تنظیم دبی و فشار استفاده نمود.

شیرهای دیافراگمی:

در این شیرها زبانه شیر یک دیافراگم انعطاف پذیر را در مسیری محدود بر جریان از بالا به پایین یا از پایین به بالا جابجا نموده و این امر موجب قطع و وصل جریان می شود. گستردگی دامنه کاربرد برای سیالات مختلف را می توان مزیت این نوع شیر دانست. همچنین استفاده فقط در بازه دمایی قابل تحمل توسط دیافراگم از معایب این نوع شیر به حساب می رود.

شیرهای یکطرفه:

این شیر ها در مصارفی که می خواهیم مانع برگشت سیال در یک مسیر شویم مورد استفاده قرار می گیرند و بنا بر شرایط استفاده دارای انواع گوناگون توپی، فنری، لولایی و… می باشند.

تاسیسات مکانیکی ساختمان

انواع شیرآلات تاسیساتی

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید