عنوان صفحه

۲۹
شهریور
مشکلات لوله کشی ساختمان
مشکلات لوله کشی ساختمان
  • dayaadmin
  • 0 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • اجرای تاسیسات ساختمانی . ارتعاش صنعت کویر . راه حل های پیشگیری از مشکلات لوله کشی . رفع گرفتگی در لوله کشی . رفع مشکلات لوله کشی و تاسیسات . روش تعویض لوله کشی . روشهای برطرف کردن مشکلات لوله کشی . سرویس تاسیسات ساختمانی . شرکت ارتعاش صنعت کویر . شرکت ارتعاش صنعت کویر کرمان . شرکت مهندسی ارتعاش صنعت کویر . مشکلات عمده لوله کشی شوفاژ . مشکلات لوله کشی ساختمان . مشکلات لوله کشی فاضلاب . مشکلات لوله کشی و تاسیسات . نشت یابی لوله کشی با دستگاه . هوا گرفتن لوله ها و رادیاتورها .

مشکلات لوله کشی ساختمان

مشکلات لوله کشی ساختمان شاید در ابتدا خیلی ساده و عادی به نظر برسند , اما در برخی موارد بسیاری از مشکلات فقط با تجربه و گاهی اوقات با آزمون و خطاهای متعدد حل میشوند تجربه و حوصله نقش مهمی در کاهش هزینه ها و تخریب داشته و از این جهت مجرب بودن لوله کش و تاسیسات کار بسیار موثر است ضمن اینکه تجربه و هوش در تشخیص مشکلات لوله کشی نمی تواند رابطه مستقیم با سن لوله کش داشته باشد و چه بسیار تاسیسات کارهای لوله کشی با تسلط و کنجکاوی بهتر از یک تعمیرکار لوله کشی مسن عمل کنند

جدای از تجربه با توجه به تعداد زیاد در رشته های تخصصی لوله کشی و تاسیساتی , زمینه کاری لوله کشی هم در این راستا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در عین حال دلسوز بودن و تمایل به کشف و رفع مشکلات لوله کشی نیز در برخی نقش پررنگی را ایفا می کند تشخیص مشکلات در لوله کشی آب , شوفاژ , فاضلاب و گاز از یک طرف و آشنایی با تاسیسات گرمایشی مانند موتورخانه شوفاژ مرکزی , پکیج گرمایشی , فن کویل و اخیرا داکت اسپلیت از دیگر مواردی است که میتواند در یافتن و برطرف کردن این مشکلات ما را یاری کند شاید بخشی از این مشکلات هم مربوط به قیمت لوله و اتصالات میباشد که کارفرما به قصد صرفه جویی در خرید لوازم لوله کشی باعث بروز صدمات جدی به سیستم تاسیسات لوله کشی ساختمان میشود.

روشهای برطرف کردن مشکلات لوله کشی

جدای از حدس و گمان و پیدا کردن مشکلات لوله کشی و تاسیسات , روشهای برطرف کردن این گونه مشکلات نیز بسیار مهم بوده و هم از لحاظ هزینه و هم از نظر تخریب و مدت زمان تعمیرات نقش مهمی در نشان دادن مهارت لوله کش و تاسیسات کار دارد . پیدا کردن روش میانبر و کم هزینه و در عین حال مطمئن در واقع هیچ قیمتی نداشته و در انتها باید قدردانی ویژه ای از این متخصصان امر نمود. در ادامه با اشاره به برخی موارد شایع این مشکلات و راه حل های پیش رو اشاره خواهیم کرد.

مشکلات لوله کشی و تاسیسات

برخی از مشکلات مانند شکستن شیر پیسوار در لوله و اتصالات نیز از جمله مسایلی است که فقط از عهده لوله کشهای خبره برمی آید. کاهش فشار ناشی از انسداد مسیر لوله کشی آب یکی از مشکلات رایج میباشد . اگر کاهش فشار مربوط به کل ساختمان یا واجدهای بالایی ساختمان باشد دو راه پیش رو میباشد راه اول این است که در صورت قدیمی بودن سیستم لوله کشی ساختمان , لوله های اصلی ساختمان را نوسازی کنید . روش دیگر نصب پمپ تحت فشار برای ساختمان است .

روش تعویض لوله کشی

با توجه به اینکه هزینه های هر دو روش نسبتا بالاست , بهتر است از روش تعویض لوله کشی که نسبتا مطمئن تر است , استفاده شود , چرا که لوله های قدیمی تحمل فشار پمپ آب را نداشته و ممکن است با نصب پمپ دچار ترکیدگی شوند . پس بهتر است ابتدا با تعویض و نوسازی لوله کشی با قطر مناسب به فشار مطلوب دسترسی پیدا کرد در صورتی که ساختمان مورد نظر نسبتا نوساز بوده ناچار به استفاده از پمپ میباشد .

البته در صورتیکه کاهش فشار فقط مربوط به آب گرم مصرفی باشد , احتمال دارد که پکیج و آبگرمکن دچار رسوب گرفتگی شده و نیاز به اسیدشویی دارد گرفتگی شیر فلکه ورودی واحد یا حتی انسداد شیر فلکه از موتورخانه هم میتواند از دلایل کاهش فشار آب سرد یا گرم باشد اما در برخی موارد ممکن است که در داخل ساختمان برخی از شیرهای مخلوط با کاهش فشار یا قطع جریان آب برای ما مشکل ایجاد کنند که در این مواقع بهتر است با باز و بسته کردن شیر , تعویض مغزی یا کاتریج شیر و یا تعویض شیر پیسوار مشکل را رفع نمایید.

نشت یابی لوله کشی با دستگاه

موضوع دیگر این است که ممکن است گرفتگی در تمام طول لوله کشی وجود داشته باشد و این مساله تنها با تعویض لوله کشی رفع میشود و به هیچ وجه باز کردن با فنر و محلولهای شیمیایی و مسایلی از این دست کمکی به رفع گرفتگی لوله نخواهد کرد نشتی پنهان در لوله کشی آب نیز از مشکلات متعدد لوله کشی است که میتوان با کمک گرفتن از نشت یابی لوله کشی با دستگاه در کنار تجربه تشخیص کار این گونه نشی ها را در بسیاری از موارد پیدا کرد .

در برخی موارد نادر هم فقط با کنده کاری موارد مشکوک میتوان به محل دقیق نشتی دسترسی پیدا کرد سرد شدن آب گرم مصرفی نیز از مسایلی است که به دلیل خرابی پمپ شوفاژ یا رسوب گرفتن منبع کویل دار یا مبدل پکیج در اکثر موارد اتفاق می افتد. از آنجا که لوله کشی شوفاژ وظیفه رساندن آب گرم شوفاژ را از موتورخانه و پکیج به رادیاتور و فن کویلها دارد , گردش همیشگی با سرعت مناسب از اصول این لوله کشی میباشد . هرگونه انسداد و کاهش سرعت میتواند باعث بوجود آمدن اختلال در سیستم شوفاژ شود .

مشکلات عمده لوله کشی شوفاژ

هوا گرفتن لوله ها و رادیاتورها از مشکلات عمده لوله کشی شوفاژ میباشند که در موارد مختلف دلایل متفاوتی دارند به طور کلی انسداد در شیر رفت و برگشت رادیاتور یا شیر فلکه های ورودی در واحد یا موتورخانه یا حتی پکیج میتواند از دلایل کاهش سرعت گردش مدار گرمایش باشد مساله بعدی که در ساختمانهای دارای موتورخانه اتفاق می افتد , نقص در سیستم پمپ موتورخانه است که وظیفه تسریع در گردش آب شوفاژ را داشته و در صورت خرابی , معمولا در طبقات بالا و طبقات همکف یا اول باعث سرد شدن رادیاتورها میشود نشتی در لوله کشی های شوفاژ نیز به مانند لوله کشی آب بایستی توسط تشخیص کار خبره مشخص و رفع شود.

مشکلات لوله کشی فاضلاب

لوله کشی فاضلاب به دلیل اینکه یک لوله کشی با سیستم باز و بدون فشار است , معمولا با مشکلاتی نظیر گرفتگی و انسداد مواجه میشود . شیب کم یا زیاد لوله کشی از دلایل خرابی لوله های فاضلاب است که دو راه پیش تعمیرکار لوله کشی قرار میدهد . راه اول  استفاده از فنر لوله بازکنی بوده و احتمالا تا مدتی مشکل را رفع میکند و در عین هزینه نسبتا کم , سریع و بی دردسر میباشد پس زدن فاضلاب از کفشور , کاسه توالت ایرانی و فرنگی و خروجی فاضلاب آشپزخانه و انسدادهای گاه و بیگاه حاصل از تجمع رسوبات و گرفتگی توالت فرنگی با اجسام از جمله موارد شایع در لوله کشی فاضلاب است شیوه دوم کنده کاری و تخریب لوله فاضلاب است که روشی با قیمت بالا , طولانی است و در برخی موارد ممکن است قابل اجرا نباشد.

اشتباهات رایج لوله کشی ساختمان

مشکلات لوله کشی فاضلاب

شرکت ارتعاش صنعت کویر

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید